Pismo
Tagi
Numery
Świadomość sztucznej inteligencji
Rozmowa z Piotrem Czerskim (ur. 1981), poetą, prozaikiem, muzykiem, a także programistą i projektantem produktów cyfrowych. W listopadzie 2024 opracowana przez niego prof. hab. Sz. I. poprowadziła spotkanie autorskie z poetą Tadeuszem Dąbrowskim.
W rytmie serc
Nie wiem, czy ktoś poczynił kiedyś podobne spostrzeżenie, ale dworzec PKP ma wiele wspólnego z oddziałem SOR-u. W obu przypadkach oczekiwania wobec państwowych usług zderzają się z gorzką rzeczywistością.
Rzut oka na ciało i cień
Grudzień 2024. Gdańsk rozszalał się w świątecznym gwarze. Podłączony do zasilania z kolorowych lampek, nasycony zapachem jedzenia gotowanego na wolnym powietrzu, rozgadany i zaczerwieniony po świątecznych grzańcach, stał się sceną dla sztuki, która choć odbywa się zazwyczaj przy zgaszonych światłach
Wbrew regułom (grania)
Wbrew pozorom Hoffmanna nie przerażają różne urządzenia samoistnie generujące dźwięki. Tym, co budzi jego sprzeciw, są przede wszystkim urządzenia wygrywające automatycznie powtarzalne frazy, ustanawiające stałe relacje i niejako kontrolujące ludzkie poczynania.
Solo journaling, czyli gry pamiętnikarskie
Wymyśl dowolną postać i opisz ją w dwóch zdaniach. Następnie rzuć monetą. Jeśli wypadnie orzeł, opisz, jak spotyka ją coś radosnego; jeśli reszka – coś smutnego. Potem rzuć jeszcze raz i dopisz kolejne wydarzenie, łączące się z poprzednim i o nastroju zależnym od wyniku rzutu.
Znak – historia zamknięta w prostej formie
Rozmowa z Patrykiem Hardziejem, projektantem graficznym, propagatorem wiedzy na temat grafiki użytkowej, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Pierwszy z dwunastu
Nowy rok powoli się rozpędza. Możemy to sobie kontestować, ale konfrontacji z kalendarzem nie wygramy. A skoro tak, to po prostu zabieramy się do pracy, nie tracąc energii na walkę, której nie da się wygrać – walkę z czasem.
Rzeź na ulicy Równej
Na ulicy Równej w Gdańsku-Oruni, właściwie już na obrzeżach miasta, kilka kilometrów za Bramą Nizinną, regularnie odbywa się rzeź.
Śladowisko. Odsłona 5
Wiersze trójmiejskich współczesnych poetek i poetów – punkt wyjścia spotkań performatywnych przy Długiej 35 w ramach cyklu „Śladowisko”.
Stormwatch
Kółka, ludzie zataczali kółka. To nie było płynięcie, jak się niekiedy mawia, to nie było nawet pulsowanie, to nie był tłum. Po prostu las ubrań w złych kolorach, migoczących, skaczących jak płomień na wilgotnym drewnie albo jak w kreskówce kiepskiej jakości.
Eksplozja talentu
Debiutancka powieść Huellego, w której pojawiają się sceny zadziwiających eksplozji materiałów wybuchowych, sama była eksplozją – eksplozją talentu.
„Co cię boli?!” Rap jako współczesna poezja
Coraz częściej dawało się usłyszeć sformułowanie, jakoby rap był nową poezją. I choć niewątpliwie jest w tym zawarta prawda, nigdy nie potrafiłem w pełni się z tym zgodzić.
Chcę wiedzieć wszystko
Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską, dziennikarką i autorką książek, współprowadzącą z Ewą Winnicką podcast „Jak się starzeć bez godności”.
Balonem z Księżyca do Gdańska
Gdańsk zwykle pozostawiany jest na uboczu opowieści o początkach baloniarstwa na ziemiach polskich, tymczasem i tutaj dotarło „balonowe szaleństwo”. Pierwszy gdański pokaz balonowy odbył się 24 marca 1784 roku. Konstruktorem obiektu był niejaki Jacob Kapss, „lokalny miłośnik sztuk mechanicznych”.
Pisarz, któremu pomyliły się kroki
„Raz w życiu pomyliły mi się kroki i od tego czasu chodzę krzywo” – dziewięćdziesiąt lat od urodzin Marka Hłaski te słowa, pochodzące z opowiadania Ostatni do raju, wybrzmiewają profetycznie w kontekście jego tragicznego życiorysu.
Ślady
Rozmowa z Magdaleną Pelą, artystką wizualną, malarką, autorką wystawy A lasy wiecznie śpiewają, pokazywanej w galerii Przypływ w Gdyni.
Wiersze bałtyckie
ludy bałtyckie i ich wymarłe języki
liczę na wasze skrzynie umarlaków pieśni
pogańskie z czasów narodzin morza swebskiego
gdy bursztyn był walutą perkun bogiem
Uroboros
W grudniu, nieco na przekór tendencjom do podsumowań, chcemy postawić na ciągłość. Nic się przecież nie kończy, funkcjonujemy w cyklu, planujemy przyszłość.
Osób zwierzęcych archiwum
Mieszając ręką we wnętrzu, szukałem niewiadomego. I znalazłem – od tego momentu osoby ludzkie zupełnie przestały mnie interesować, stały się dla mnie tłem zwierzęcych opowieści, które chciałem odkryć na nowo. Opowiedzieć je sobie.
Dla Rosjan prawa osób LGBTQIA nie są miarą demokracji
Rozmowa z Izabelą Morską, autorką powieści Trojka, która we wrześniu 2024 roku ukazała się w wydawnictwie Marpress.
Zrodzone w „czarnej dziurze”
Paweł Huelle, rocznik 1957, kończył studia polonistyczne w roku 1981. Jego przeżyciem pokoleniowym, oprócz pierwszej pielgrzymki papieża do ojczyzny, była rewolucja Solidarności oraz kontrrewolucyjna na nią odpowiedź generałów wojska i milicji – jedynej już wówczas ostoi komunistycznej władzy.
Wyszywanki
Przetrwały wojny, rewolucje i przeprowadzki. Przeleżały dziesiątki lat w pudełkach po czekoladkach, w starych albumach, wsunięte w czarne, kartonowe narożniki, wrzucone luzem do pudeł i pudełek. Zdjęcia, listy, dokumenty – skrawki życia moich przodków.
Jestem wyznawczynią poezji
Rozmowa z Urszulą Sikorą, psycholożką w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, autorką tomu Trzynasty miesiąc (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2023), nominowanego do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut – o poezji i o tym, co dookoła.
TOTART
Dziwni koledzy w dość dziwnym stanie
w pewien kwietniowy dzionek prześliczny
postanowili dać na humanie
pokaz liryczno-akrobatyczny.
wyssać wybrać wyłuskać
funkcjonowało w rozpięciu w ścisłym pęku
na zasadzie wykluczeń z każdym poruszeniem
na zasadzie objęć
Wypisy z czasu żałoby
Czasami sięgamy po ważną dla nas lekturę z własnego wyboru, czasami przez przypadek, innym razem z polecenia lub śledząc publikacje danego autora. Zeszyt czasów żałoby Szymona Kamińskiego (Przecław 2023) trafił do mnie po prostu w odpowiednim momencie.
Brzydkie słowo na „p”
Polska przypomina placek wyjęty z nierówno nagrzewającego się piekarnika – ciasto z jednej strony zaczęło się już przypalać, podczas gdy z drugiej wciąż jest surowe.
Śladowisko. Odsłona 4
Wiersze trójmiejskich współczesnych poetek i poetów – punkt wyjścia spotkań performatywnych przy Długiej 35 w ramach cyklu „Śladowisko”.
Momento (sic!) mori
Podejmując temat śmierci – ostatecznej granicy, jednocześnie niepodważalnego konkretu i największej zagadki – należałoby zarezerwować miejsce i siły na niekończący się esej lub zostawić pustą stronę.
Na północ, do domu
Recenzja książki Tiny Harnesk Ludzie, którzy sieją w śniegu (przełożyła Agata Teperek, Marginesy, Warszawa 2024).
Powrót ojca
Ojciec często nie wracał, już tak miał. Nigdy nie było wiadomo, czy nie pojawi się przez dzień, tydzień czy przez kilka lat. Mama stawiała w kalendarzu krzyżyki na dniach jego nieobecności.