Przemysław Zawrotny
Krytyk i badacz kultury popularnej, a także wykładowca akademicki i redaktor książek. Prowadzi zajęcia o komiksie na Uniwersytecie Warszawskim, pisze o komiksie, literaturze i muzyce (kiedyś głównie „Lampa” i „Czas Kultury”, dziś „Zeszyty Komiksowe”). Lubi też grać na pianinie. Gdańszczanin z wyboru.
Teksty
Po co gadamy i po co zakładamy maski?
Recenzja komiksu Piotra Szulca i Katarzyny Drewek-Wojtasik Wilki, śpijcie dobrze (Timof Comics, Warszawa 2024).
Wykoleić czytelnika z codzienności
Z Pawłem Radziszewskim, pisarzem nominowanym do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za książkę Niepowinność (Wydawnictwo SQN) oraz, jak się okazało 20 października 2023 roku, laureatem tej nagrody wyłonionym przez czytelników, rozmawia Przemysław Zawrotny.
Zwiedzanie gęstych światów z Jakubem Rebelką
Pochodzący ze Starogardu Gdańskiego rysownik Jakub Rebelka jest obecny w polskim środowisku komiksowym od ponad ćwierć wieku – a mówimy o autorze 42-letnim. Jego prace już w latach dziewięćdziesiątych publikował magazyn komiksowy „AQQ”, w tamtym okresie nieocenione źródło wiedzy o tym, co się dzieje w świecie komiksu w Polsce i – po części – za granicą, a także miejsce, w którym młodzi uzdolnieni rysownicy mogli się pokazać i poddać swoje prace ocenie branżowych ekspertów.
Ambicja to wasza szalona religia
Omówienie komiksu Tomasza Spella Zasada Trójek (Kultura Gniewu, Warszawa 2022).
To subtelna ironia losu, że najważniejsze środowiskowe wyróżnienia w kategorii „polski komiks roku 2022” zdobył utwór opowiadający o tym, iż wygrywanie i bycie pierwszym nie jest w życiu najistotniejsze. Mowa o nagrodach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, „Nowej Fantastyki” oraz Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego – w przeciągu ostatniego roku wszystkie one przypadły komiksowi Zasada Trójek. Dwie ostatnie z wymienionych to całkiem świeża sprawa.
Różne odcienie komiksu w Trójmieście
Uważam, że przeżywamy właśnie najlepszy okres w historii polskiego komiksu. Wprawdzie niekiedy jako o złotej erze opowieści obrazkowych w naszym kraju mówi się o latach siedemdziesiątych, gdy ukazywał się magazyn „Relax”, a albumy komiksowe osiągały niewyobrażalne dziś nakłady. Obecnie jednak komiks jest zdecydowanie dojrzalszym gatunkiem artystycznym, a twórcy odważniej eksperymentują z formą i treścią. Stan ten trwa od dobrych kilkunastu lat, a Trójmiasto ma w tym swój wielki udział. Polski komiks zachwyca różnorodnością, a jego twórcy – wyobraźnią. U nas, na Wybrzeżu, jest podobnie.