Na północ, do domu
Recenzja książki Tiny Harnesk Ludzie, którzy sieją w śniegu (przełożyła Agata Teperek, Marginesy, Warszawa 2024).
Powrót ojca
Ojciec często nie wracał, już tak miał. Nigdy nie było wiadomo, czy nie pojawi się przez dzień, tydzień czy przez kilka lat. Mama stawiała w kalendarzu krzyżyki na dniach jego nieobecności.
Wydział Filologiczny (wczoraj i dziś)
Wylęgarnio poetów, szacowna humano, Do której się zrywałem ongi wcześnie rano, Tyś była mą opoką, moją alma mater, A jam był jak ten podmiot: liryczny bohater
Śladowisko. Odsłona 3
Wiersze trójmiejskich współczesnych poetek i poetów – punkt wyjścia spotkań performatywnych przy Długiej 35 w ramach cyklu „Śladowisko”.
Sufit podwieszany
Literatura w jej pięknych wcieleniach wydaje mi się spóźniona. Opiewa Gdańsk międzywojenny, przedwojenny, barokowy, renesansowy, gotycki. Socjologia i historia radzą sobie znacznie lepiej.
Jedyna taka gdańszczanka
Recenzja książki „Pasiphaë” Stanisławy Przybyszewskiej (pod redakcją Dagmary Binkowskiej, Fundacja Terytoria Książki, Gdańsk 2023).
Poetyckie stosunki polsko-amerykańskie
Poezja zawsze była niszą. O ile kiedyś jej pozycja mogła się wydawać silniejsza ze względu na silniejsze odgórne zaangażowanie instytucji państwowych, o tyle dzisiaj całkiem obiecujące jest oddolne zaangażowanie tych, dla których poezja nie jest jednak czymś durnym.
Komiks zawsze w serduszku
Rozmowa z Markiem Lachowiczem, autorem komiksów, najbardziej znanym z albumów o Człowieku Paroovce – Człowiek Paroovka vs. Grand Banda (2006), Dorysuj mu wąsy (2007) i Gorące głowy (2012) – oraz Gangu Wąsaczy (Ruchome paski, 2010), publikowanych przez Kulturę Gniewu.
Tropami Pawła i Dawidka
Z Piotrem Millatim spotykamy się w upalne popołudnie przy kościele zmartychwstańców. Choć to już początek września, gorąc nie odpuszcza. Dobrze chociaż, że gąszcz martwych ryb nie gnije w zatoce. Wabi nas cisza i cień pobliskiego lasu. Tam właśnie – śladem Weisera Dawidka – zaraz ruszymy.
Perturbacje językowo-literackie
Recenzja tomu Byłobyśbyło Ady Adu Rączki (Katalog Press, Warszawa–Kraków–Rybnik 2024).
dobry aktor
Sympatyczny duszek, który w reklamie kawy gra Aromat unoszący się znad filiżanki, tak naprawdę w ogóle nie pachnie
Ukraińscy szeryfowie w Gdańsku
Pokaz filmu Ukraińscy szeryfowie i rozmowa z reżyserem Romanem Bondarczukiem zebrały kilkadziesiąt osób – tak Polaków, jak i Ukraińców. Wcześniej nie uświadamiałam sobie, jak ważne dla naszych rodaków i rodaczek jest podtrzymywanie kontaktu z domem.
«Українські шерифи» у Гданську
Показ фільму «Українські шерифи» і розмова з режисером Романом Бондарчуком зібрали кілька десятків глядачів: як поляків, так і українців. Раніше я не усвідомлювала, наскільки важливо для наших громадян підтримувати зв’язок із домом.
Moja, twoja, ich – tożsamość
W październiku skoczymy na główkę w otchłań tematu, który jest chyba najtrudniejszym z dotychczas podejmowanych w naszym piśmie.