Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze

  • 01.03.2024
Fotografia: Kornelia Głowacka-Wolf
Fotografia: Kornelia Głowacka-Wolf

Przez chwilę wahaliśmy się, czy ten temat podjąć. Nie dlatego, że jest kontrowersyjny, raczej ze względu na autotematyzm. Wydawało nam się, że nie będzie interesujący dla osób niezwiązanych z branżą kultury. Wątpliwości okazały się jednak kruche i na kolegium redakcyjnym temat przeszedł błyskawicznie. Czy postąpiliśmy słusznie, okaże się w przyszłości.

Wątek przepracowania, zmęczenia, wypalenia różnych grup społecznych i zawodowych pojawia się w przestrzeni publicznej od kilku lat. Mimo to problem przepracowania i w ogóle warunków funkcjonowania w kulturze zinstytucjonalizowanej i pozainstytucjonalnej nie przebija się w szerszej dyskusji, ogranicza się do środowiska osób związanych z kulturą i jest nieco wstydliwy, czasami lekceważony. I nabrzmiewa. Jesteśmy przekonani, że będzie wracał jeszcze wielokrotnie, do momentu jakiegoś przesilenia. Podejmując go, czujemy wagę problemu. W dodatku nie jesteśmy optymistami (w każdym razie część z nas). Nie widzimy bowiem nie tylko w bliskiej, ale i średniej perspektywie szans na zmianę systemową, a tylko taka zmiana mogłaby przynieść poprawę.

Nie zamierzamy się jednak w mrocznych myślach rozgościć ani w nich pławić. Naszym zamiarem jest możliwie spokojne i dojrzałe przyjrzenie się sytuacji w branży kulturalnej. Do napisania i opublikowania tekstów zaprosiliśmy osoby, których działalność na polu kultury zmusza do równoległego występowania w wielu rolach: ludzi słowa, pracowników i pracowniczek w instytucjach kultury, artystów i artystek, przedstawicielek i przedstawicieli akademii, kuratorów i kuratorek, projektantek i projektantów, administratorek i administratorów…

W marcu szczególnie polecamy Państwa uwadze spotkanie z cyklu Mównica L. Dyskusja będzie wzbogacona akcjami performatywnymi (Antoni Michnik), a w rozmowie wezmą udział: Aleksandra Boćkowska, Daria Sobik, Ania Witkowska. Spodziewamy się, że dyskusja z Państwem będzie szczególnie żywa. Spotkamy się 15 marca o 18.00, tradycyjnie na Długiej 35.

Zapraszamy do lektury!

udostępnij:

Przeczytaj także:

Niedoczas Niedoczas Niedoczas
Antoni Michnik

Niedoczas

Przesilenie Przesilenie Przesilenie
Aleksandra Kozłowska

Przesilenie

To nie jest kolejny tekst o trudach pracy w kulturze… To nie jest kolejny tekst o trudach pracy w kulturze… To nie jest kolejny tekst o trudach pracy w kulturze…
Agnieszka Domańska

To nie jest kolejny tekst o trudach pracy w kulturze…

Zmęczone (fragment) Zmęczone (fragment) Zmęczone (fragment)
Daria Sobik

Zmęczone (fragment)