Redakcja
Teksty
Moja, twoja, ich – tożsamość
W październiku skoczymy na główkę w otchłań tematu, który jest chyba najtrudniejszym z dotychczas podejmowanych w naszym piśmie.
Krytyka literacka
Wrzesień, schyłek lata, w tym roku wyjątkowo gorący. Dla większości z nas to już koniec wakacji, urlopów, powrót do codzienności. Wchodzimy w złotą, choć skromną, polską jesień, która dla wydawnictw i innych podmiotów związanych z rynkiem książki jest okresem wytężonej pracy – bo to czas premier, targów książki, domykania planów na kolejny rok.
Urlopy i ukropy
Przeżywamy to co roku, czekamy, planujemy. Lato, wakacje, urlopy. Część z nas decyduje się na podróże. Bliższe i dalsze, bardziej i mniej typowe. Szukamy w nich relaksu i wytchnienia, ale także nowych bodźców, poznawczych ekscytacji czy kulturalnych doświadczeń.
Czas na…
Pośród wielu majowych atrakcji: długiego weekendu, bzów, matur, kwitnących kasztanów, korków na drogach od Zakopanego po Hel, łatwo zapomnieć, że maj to także miesiąc targów książki – tych wciąż w Polsce najważniejszych, czyli Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Pod nazwą tą funkcjonują już blisko siedemdziesiąt lat (od 1958 roku). Właśnie na nich wręczane są nagrody w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki, organizowanym niezmiennie przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. PTWK przyznaje je od 1957 roku, tym razem poznamy laureatki i laureatów 64. edycji (z listą nominowanych można się zapoznać na stronie PTWK).
Piszę w Gdańsku
Premiera publikacji „Pisać może dziś każdy. Raport z badania kondycji gdańskich pisarek i pisarzy”, autorstwa Agnieszki Budnik, Grzegorza Jankowicza, Alicji Palęckiej i Michała Sowińskiego.
Pisanie przy wodzie
Upłynęło już nieco czasu od premiery serwisu, który, nieco meandrując, przekształca się w internetowe pismo literackie. Wśród osób publikujących na jego łamach są rozpoznawalne nazwiska, ale – co cieszy szczególnie – z twórczej toni wynurzyło się dotychczas także kilkoro debiutantów. Naszym zdaniem to bardzo ważne, by literackie pływy wynosiły i mieszały stare z nowym, obecne z przeszłym, oczywiste z niepewnym, znajome z obcym.
Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze
Przez chwilę wahaliśmy się, czy ten temat podjąć. Nie dlatego, że jest kontrowersyjny, raczej ze względu na autotematyzm. Wydawało nam się, że nie będzie interesujący dla osób niezwiązanych z branżą kultury. Wątpliwości okazały się jednak kruche i na kolegium redakcyjnym temat przeszedł błyskawicznie. Czy postąpiliśmy słusznie, okaże się w przyszłości.
Tekst zwany Gdańskiem
Niezależnie od naszej woli, ignorując protesty i drwiąc z gestów zaprzeczania rzeczywistości, nowy rok zamknął swój pierwszy miesiąc i wkroczył w kolejny. Wciąż z tym niepogodzeni, lecz przygotowani na taki obrót wydarzeń, zapraszamy do spędzania lutowych chwil wolnych (lub momentów prokrastynacji) z publikacjami na e-łamach „Miasta Literatury”.
Uczestnictwo
Od pierwszego numeru na e-łamach „Miasta Literatury” publikowaliśmy teksty o szerokim zakresie tematycznym, różnorodne stylistycznie i gatunkowo – i zamierzamy obszar zainteresowań nadal poszerzać. Jednocześnie – począwszy od stycznia 2024 roku – proponujemy nowy element formuły czasopisma: wraz z nowym rokiem wprowadzamy tematy miesiąca, wokół których będą krążyć publikowane treści. Te wątki przewodnie nie zdominują całkowicie zawartości numeru, ale będą stanowić jego oś tematyczną.
Zapraszamy do udziału w akcji „Gdańsk Czyta”!
Wydarzenie odbywa się w ramach popularnej, wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych akcji „One City, One Book”. Jej głównym założeniem jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i przedyskutowania jednej, wybranej na dany rok książki.