Zapraszamy do udziału w akcji „Gdańsk Czyta”!

  • 28.02.2023

Wydarzenie odbywa się w ramach popularnej, wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych akcji „One City, One Book”. Jej głównym założeniem jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i przedyskutowania jednej, wybranej na dany rok książki.

Gdańską lekturą 2022 roku była Talita Pawła Huellego. Wokół powieści odbywały się liczne wydarzenia: spacer literacki, koncert, spotkania autorskie czy jubileusz 65. urodzin pisarza. Równie atrakcyjnie zapowiada się tegoroczny program. Ale najpierw gdańszczanki i gdańszczanie, czytelniczki i czytelnicy, muszą wybrać swoją lekturę. Pierwsza tura głosowania została zorganizowana podczas Gdańskich Targów Książki we wrześniu 2022 roku. Goście imprezy wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej przez bibliotekarzy urny na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Akcja wyłoniła dwie propozycje lekturowe:

Nieczułość Martyny Bundy i Gdańskie wspomnienia młodości Johanny Schopenhauer.

Druga tura plebiscytu odbywa się online i potrwa od 28 lutego 2023 do 14 marca 2023 (koniec głosowania o godzinie 15.00). By wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, co Gdańsk będzie czytać w 2023 roku, wystarczy przejść do formularza: https://forms.gle/oqY9wcvc8jXPyQ7eA i wybrać jedną z propozycji.

O książkach

Nieczułość to debiut literacki Martyny Bundy, obsypany świetnymi recenzjami oraz nagrodami (w tym Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od Morza”). Powieść rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń historycznych i jest rozpisaną na wiele głosów sagą, opowieścią o sile kobiecej solidarności. Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda – tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie powieści powstał bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów spektakl, który można oglądać w Teatrze Wybrzeże.

Gdańskie wspomnienia młodości to z kolei barwny pamiętnik niezwykłej kobiety, gdańszczanki, matki słynnego filozofa i bystrej obserwatorki życia społecznego, której nieprzeciętna osobowość przyciągała najbardziej znane postaci osiemnastowiecznego Gdańska i Weimaru. Na bogaty materiał ilustracyjny wykorzystany w edycji z 2019 roku składają się między innymi ryciny autorstwa Daniela Chodowieckiego, przedstawiające dawny Gdańsk i jego mieszkańców. Smaczku dodaje fakt, że miejscem urodzenia autorki była kamienica, w której obecnie mieści się Biblioteka pod Żółwiem.

O autorkach

Martyna Bunda – reportażystka, pisarka, autorka dwóch książek: Nieczułość i Kot niebieski, przełożonych na pięć języków. Jej pierwsza książka została nagrodzona między innymi nagrodą francuskich czytelników La Grande Ourse, a w Polsce zdobyła Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” oraz nominacje do Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Conrada. Druga książka była nominowana do Warszawskiej Nagrody Literackiej. W marcu 2023 roku ukaże się trzecia książka autorki – Podwilcze.

Johanna Schopenhauer – autorka pamiętników, powieści i wierszy. Urodziła się w 1766 roku w Gdańsku. W 1806 roku wraz z rodziną osiadła w Weimarze, gdzie prowadziła salon literacko-artystyczny. Przyjaźniła się z wybitnymi postaciami swojej epoki, między innymi z Johannem Wolfgangiem von Goethe. Zmarła w 1837 roku w Jenie. Rok później został opublikowany jej pamiętnik Gdańskie wspomnienia młodości. W serwisie miastoliteratury.com znajduje się poświęcony tej publikacji artykuł Antoniego Michnika, a sama autorka doczekała się hasła w Slamsykonie.

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Miasto Literatury, Gdańska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad akcją objęło „Zawsze Pomorze”.

udostępnij: