


Po śladach
Jesienią 2024 roku przy Długiej 35 zostały powołane trzy ekspedycje tropiące. Trzy spotkania-śledztwa w poszukiwaniu pisarskich i czytelniczych strategii zdolnych do rozsupływania splotów tożsamości-pamięci-historii w literaturze najnowszej.



Jasnowidzący
Podstawowym tematem prozy Pawła Hellego jest nieobecność, to, co zniknęło, czego brak. Jeszcze bardziej niż kultury kaszubskiej, czy kultury menonitów, dotyczy to kultury żydowskiej.



Obcy
Mieszkam pod kamieniem. Wychodzę spod niego tylko, kiedy muszę. I kiedy spod niego wychodzę, mam szorstkie powieki i zdrewniały język, i sól na skórze, i wyłupiaste zmysły.



Sługa
Jedziemy do miasta, które nie dorasta do swojej nazwy. Jego nazwa drażni zmysły i paraliżuje wyobraźnię. Trudno uwierzyć, że takie słowo może oznaczać rzeczywiste miejsce.



Śladowisko. Odsłona 6
Wiersze trójmiejskich współczesnych poetek i poetów – punkt wyjścia spotkań performatywnych przy Długiej 35 w ramach cyklu „Śladowisko”.



Świadomość sztucznej inteligencji
Rozmowa z Piotrem Czerskim (ur. 1981), poetą, prozaikiem, muzykiem, a także programistą i projektantem produktów cyfrowych. W listopadzie 2024 opracowana przez niego prof. hab. Sz. I. poprowadziła spotkanie autorskie z poetą Tadeuszem Dąbrowskim.



W rytmie serc
Nie wiem, czy ktoś poczynił kiedyś podobne spostrzeżenie, ale dworzec PKP ma wiele wspólnego z oddziałem SOR-u. W obu przypadkach oczekiwania wobec państwowych usług zderzają się z gorzką rzeczywistością.



Rzut oka na ciało i cień
Grudzień 2024. Gdańsk rozszalał się w świątecznym gwarze. Podłączony do zasilania z kolorowych lampek, nasycony zapachem jedzenia gotowanego na wolnym powietrzu, rozgadany i zaczerwieniony po świątecznych grzańcach, stał się sceną dla sztuki, która choć odbywa się zazwyczaj przy zgaszonych światłach



Wbrew regułom (grania)
Wbrew pozorom Hoffmanna nie przerażają różne urządzenia samoistnie generujące dźwięki. Tym, co budzi jego sprzeciw, są przede wszystkim urządzenia wygrywające automatycznie powtarzalne frazy, ustanawiające stałe relacje i niejako kontrolujące ludzkie poczynania.



Solo journaling, czyli gry pamiętnikarskie
Wymyśl dowolną postać i opisz ją w dwóch zdaniach. Następnie rzuć monetą. Jeśli wypadnie orzeł, opisz, jak spotyka ją coś radosnego; jeśli reszka – coś smutnego. Potem rzuć jeszcze raz i dopisz kolejne wydarzenie, łączące się z poprzednim i o nastroju zależnym od wyniku rzutu.



Znak – historia zamknięta w prostej formie
Rozmowa z Patrykiem Hardziejem, projektantem graficznym, propagatorem wiedzy na temat grafiki użytkowej, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.



Pierwszy z dwunastu
Nowy rok powoli się rozpędza. Możemy to sobie kontestować, ale konfrontacji z kalendarzem nie wygramy. A skoro tak, to po prostu zabieramy się do pracy, nie tracąc energii na walkę, której nie da się wygrać – walkę z czasem.