Pisanie przy wodzie

Fotografia: Greta Wiczkowska
Fotografia: Greta Wiczkowska

Upłynęło już nieco czasu od premiery serwisu, który, nieco meandrując, przekształca się w internetowe pismo literackie. Wśród osób publikujących na jego łamach są rozpoznawalne nazwiska, ale – co cieszy szczególnie – z twórczej toni wynurzyło się dotychczas także kilkoro debiutantów. Naszym zdaniem to bardzo ważne, by literackie pływy wynosiły i mieszały stare z nowym, obecne z przeszłym, oczywiste z niepewnym, znajome z obcym.

Ta różnorodna i fascynująca kidzina ma szansę stać się źródłem inspirującej zmiany. Literatura tę zmianę wytrzyma i przefiltruje. Bo sama zmiana jest pewna i niepowstrzymywalna. Na niewiele zda się ostroga, wał czy falochron. Wszystkie w końcu ulegną, nurt przesączy się przez nie lub przeleje. Otwarte pozostaje pytanie, czy to, co ze sobą przyniesie, użyźni nas czy podtopi. Najpewniej rozstrzygnięcie tego nie będzie łatwe, a – na ogół życiodajne – kanały nie raz wyleją, podtapiając to i owo.

Autorki i autorzy zaproszeni do poświęconego wodzie kwietniowego numeru przyjrzą się jej z wielu stron. Różnorodność przyjętych perspektyw nie wyczerpie tematu, bo zrobić tego nie może. Refleksja pozostanie niedopełniona, otwarta. Na szczęście co pewien czas uniwersalne lub lokalne rozważania nad znaczeniem, funkcją czy po prostu obecnością wody powracają. Fale zainteresowania odsłaniają coraz to nowe projekty, które wzajemnie się inspirują, wpływają na siebie. Mieliśmy już choćby międzynarodowe konferencje naukowe („Żywioły. Motyw wody w literaturze, kulturze i sztuce”, 2018), projekty artystyczne („Gdańsk – miasto nad wodą” w ramach VIII edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki, 2010), wystawy („Wody!!!”, 2022). A to tylko kropla. Na stronach naszego pisma wokół tego tematu dryfowali już Barbara Piórkowska, Sławomir Płatek, Daniel Odija czy Katarzyna Podpora.

Dociekania wokół wody rozpoczynamy niedługo po lanym poniedziałku – w doborowym towarzystwie między innymi Andrzeja Kasperka, Agaty Szydłowskiej, Małgorzaty Gurowskiej, Daniela Odiji i Pawła Radziszewskiego.

Zapraszamy!

udostępnij:

Przeczytaj także:

Kalosze i pantofelki. O Wyspie Sobieszewskiej i wodzie Kalosze i pantofelki. O Wyspie Sobieszewskiej i wodzie Kalosze i pantofelki. O Wyspie Sobieszewskiej i wodzie
ZOE (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

Kalosze i pantofelki. O Wyspie Sobieszewskiej i wodzie

ZOEpolis / Woda. Esej wizualny ZOEpolis / Woda. Esej wizualny ZOEpolis / Woda. Esej wizualny
ZOE (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

ZOEpolis / Woda. Esej wizualny

Żuławy – płaska kraina zrodzona z wody Żuławy – płaska kraina zrodzona z wody Żuławy – płaska kraina zrodzona z wody
Andrzej Kasperek

Żuławy – płaska kraina zrodzona z wody

Gościnna samotnia na latarni Gościnna samotnia na latarni Gościnna samotnia na latarni
Paweł Radziszewski

Gościnna samotnia na latarni

Moc wody Moc wody Moc wody
Daniel Odija

Moc wody

Lato, falowce i gumowe kaczuszki do kąpieli Lato, falowce i gumowe kaczuszki do kąpieli Lato, falowce i gumowe kaczuszki do kąpieli
Dominik Kasicki

Lato, falowce i gumowe kaczuszki do kąpieli