ZOEpolis / Woda. Esej wizualny

ZOEpolis / Woda. Wśród artystek i artystów: Błoto, Kolektor, Jarząb Pospolity, Sól, Martwa Wisła, Chruścik Polski, Kidzina, Sinica i inni
ZOEpolis / Woda. Wśród artystek i artystów: Błoto, Kolektor, Jarząb Pospolity, Sól, Martwa Wisła, Chruścik Polski, Kidzina, Sinica i inni

„W miejskiej kidzinie to, co antropogeniczne, przeplata się z tym, co pojawiło się niezależnie od człowieka. Tworzą one nierozerwalny splot, kołtun z elementów, których tożsamość nieraz trudno ustalić, staje się ona płynna i relacyjna, zależy od tego, z czym dany element został połączony”.

 

Esej powstał na podstawie badań artystycznych realizowanych na Wyspie Sobieszewskiej w latach 2022–2023 w ramach projektu „ZOEpolis / Woda” i zaprezentowanego w Art Lab Fundacji Wyspa Progress oraz innych lokalizacjach na Wyspie we wrześniu 2023 roku.

ZOE  (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

ZOE (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

Kolektyw badawczo-artystyczno-projektowy. W swoich działaniach eksploruje relacje ludzko-nie-ludzkie. Działa jako duet, a także nawiązuje współprace z innymi osobami ludzkimi i nie-ludzkimi. ZOE współtworzy wieloletni projekt ZOEpolis (od 2017), a także takie projekty jak MYCOsystem (2019) czy „Tam, gdzie rosną poziomki” (od 2020). Małgorzata Gurowska to artystka wizualna, kuratorka, wykładowczyni i autorka książek, która tworzy z myślą o uwzględnieniu perspektywy innych gatunków. Agata Szydłowska to badaczka, autorka książek i artykułów, kuratorka i wykładowczyni. 

udostępnij:

Przeczytaj także:

O zachwycie i o chaszczach O zachwycie i o chaszczach O zachwycie i o chaszczach
Salcia Hałas

O zachwycie i o chaszczach

Organizm Organizm Organizm
Sławomir Płatek

Organizm