Krytyka literacka

Ilustracja: Bartek Brosz
Ilustracja: Bartek Brosz

Wrzesień, schyłek lata, w tym roku wyjątkowo gorący. Dla większości z nas to już koniec wakacji, urlopów, powrót do codzienności. Wchodzimy w złotą, choć skromną, polską jesień, która dla wydawnictw i innych podmiotów związanych z rynkiem książki jest okresem wytężonej pracy – bo to czas premier, targów książki, domykania planów na kolejny rok.

A w wypadku wielu małych, niezależnych oficyn, dzięki którym czytelnicy mają dostęp do zróżnicowanej oferty lekturowej – od prozy i poezji przez eseje i publikacje popularnonaukowe po książki o sztuce i literaturze – czas podejmowania decyzji, czy mimo wszystko trwać dalej w rozdarciu pomiędzy przeświadczeniem o zasadności i istotności wydawania książek w danym profilu a świadomością, że jedzie się już na oparach możliwości finansowych, sił fizycznych i psychicznych. Wokół tego problemu ostatnio robi się głośno, a to za sprawą rozmów o kompleksowej ustawie o książce.

Nie będziemy go jednak teraz poruszać, bo wszystko, co do tej pory napisaliśmy, to wstęp do innego tematu, ściśle związanego z funkcjonowaniem książek w obiegu czytelniczym i możliwościami docierania do rzetelnych omówień produkcji wydawniczej. Na przednówku okresu bogatego w premiery chcemy zaproponować refleksję o refleksji, zadumę nad interpretacją i analizą. Pisząc wprost: proponujemy wrzesień z krytyką literacką (i nie tylko).

Zastanowimy się nad kondycją krytyki, krytyczek i krytyków, jej i ich przyszłością, opublikujemy, a jakże, garść recenzji i omówień.

Zapraszamy do lektury!

Bartek Brosz

Bartek Brosz

Ilustrator, autor rysunków prasowych, komiksów, grafiki do gier komputerowych, mobilnych i planszowych.

Urodził się w 1974 roku w Gdańsku. Rysunku uczył się na zajęciach plastycznych pod okiem olsztyńskich artystów Mirosławy Smerek Bieleckiej i Tadeusza Piotrowskiego. Edukację rysunkową kontynuował, studiując architekturę na Politechnice Gdańskiej. Jako rysownik debiutował jeszcze w liceum, w 1991 roku na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Współpracuje z oficynami: Adamada, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Presscom, Literatura, Nasza Księgarnia.

Jest autorem książek dla dzieci oraz ilustracji do kilkudziesięciu książek i podręczników szkolnych. Jego książki zostały wydane w Polsce, Turcji, Chinach, Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Poza rysowaniem jego pasją jest muzyka. Komponuje i pisze teksty piosenek. Jest autorem muzyki ilustracyjnej do gier komputerowych. Jego pierwszy zespoł to trójmiejska formacja Pomidory. Obecnie gra w zespołach The Paperbags, The Waterforge oraz Kretti & the Little Moles.

Wraz z rodziną i kotem mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu.

udostępnij:

Przeczytaj także:

Pisarz jako detektyw, pisarz jako kolektyw Pisarz jako detektyw, pisarz jako kolektyw Pisarz jako detektyw, pisarz jako kolektyw
Izabela Morska

Pisarz jako detektyw, pisarz jako kolektyw

Narracja kształtuje wszystko, co przez nas przepływa Narracja kształtuje wszystko, co przez nas przepływa Narracja kształtuje wszystko, co przez nas przepływa
Krystian Dominiczak

Narracja kształtuje wszystko, co przez nas przepływa

(Nie)wolne miasto gdańszczanek (Nie)wolne miasto gdańszczanek (Nie)wolne miasto gdańszczanek
Ania Kiedrowicz

(Nie)wolne miasto gdańszczanek

Po co gadamy i po co zakładamy maski? Po co gadamy i po co zakładamy maski? Po co gadamy i po co zakładamy maski?
Przemysław Zawrotny

Po co gadamy i po co zakładamy maski?

Co kot naczytał… Co kot naczytał… Co kot naczytał…
Marta Pilarska

Co kot naczytał…

Trwanie tajemnicy Trwanie tajemnicy Trwanie tajemnicy
Zbigniew Mentzel

Trwanie tajemnicy