
Marta Pilarska
Nauczyła się czytać na szyldach reklamowych, oglądanych przez szybę autobusu w drodze do przedszkola. Miłośniczka poezji i literatury dla dzieci. Propagatorka komiksów. Hucznie świętowała przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Blogerka i bookstagramerka. Nawet w hasztagach używa polskich znaków diakrytycznych. Szuka miejsc, gdzie pała dzięcielina, i nie omija opisów przyrody w powieściach. Na co dzień można ją znaleźć w księgarni i wydawnictwie Marpress. Lubi wegańskie jedzenie i biwaki w miejscach bez dostępu do prądu.
Teksty
Haiku to młoda sroka jedząca truskawkę
Z Gosią Zamorską-Misztal rozmawia Marta Pilarska
Gosia Zamorska-Misztal – poetka, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku, trenerka antydyskryminacyjna. Pracuje z dziećmi i dorosłymi, prowadząc między innymi warsztaty socjoterapeutyczne. Bardzo lubi obserwować ptaki.
Myślę slamem
Z Mariną Dombrowską rozmawia Marta Pilarska
Marina Dombrowska – pochodzi z Torunia, w Gdańsku mieszka od 2014 roku. Z wykształcenia jest pedagogiem resocjalizacyjnym, przez pięć lat pracowała z osobami w kryzysie bezdomności jako streetworkerka w gdańskim kole Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W 2015 roku wraz z Justyną Aksinowicz powołała oddolną inicjatywę „Slam bez kasy”, mającą na celu popularyzowanie poezji w formule slamu poetyckiego. Wielokrotnie wygrywała slamy poetyckie na terenie całego kraju, wśród nich także slam w trakcie festiwalu Europejski Poeta Wolności (2020). Kilkukrotna laureatka konkursu „Błyskawiczny konkurs literacki A4” (2020, 2021, 2022).
Bliska jest jej twórczość Brunona Zwarry, a także liberatura. W 2019 roku otrzymała Stypendium Marszałka dla Twórców Kultury, w ramach którego zrealizowała projekt ,,Ubrania do czytania”. Interesuje się miastem jako ,,galerią sztuki codzienności i autentyczności”. W codziennej pracy z osobami w kryzysie bezdomności miała okazję przyglądać się miastu i jego zakamarkom. Dokumentowała jego codzienne życie od podszewki, co chciałaby złożyć w tomik poetycki o charakterze liberatury, próbując oddać prawdziwe brzmienie ulicy.
Nie ten las, w który chciałbym iść
Jak wydawczyni z tłumaczem…
Z Sebastianem Musielakiem rozmawia Marta Pilarska
Sebastian Musielak – rocznik 1970, absolwent filologii fińskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował z Finami w fabryce autobusów we Wrocławiu i stoczni Aker Yards w Helsinkach, a od lat zajmuje się literaturą. Tłumaczy z języka angielskiego oraz z fińskiego, dotychczas były to między innymi: powieści Sofi Oksanen, Wierzyliśmy jak nikt Rebekki Makkai (2020), Rok zająca Arto Paasilinny (2020) i Polowanie na małego szczupaka Juhaniego Karili (2021). Wyróżniony nagrodą „Literatury na Świecie i nagrodą państwową Ministerstwa Kultury Finlandii. W 2023 roku za przekład Polowania na małego szczupaka nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Traute znaczy odwaga
Recenzja książki Rity Jankowskiej Dryfujące słońca (Wydawnictwo papierwdole, Ligota Mała – Dun Eidann 2023).
Za szlufkę
Recenzja książki Iwony Partyki Teodor Hoppe idzie do nieba (Amaltea, Wrocław 2020).
Chlebem i wódką
Recenzja książki Wiktorii Bieżuńskiej Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2022).
Scyzoryk zgubiony przy rzece Brda
Recenzja tomiku poetyckiego Ludwika Filipa Czecha Więcej (Fundacja Duży Format, Warszawa 2022).
O rany! Będę czytać książkę!
Z Justyną Sawicką rozmawia Marta Pilarska
Justyna Sawicka – specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”. W konkursie Książka Roku 2022 Nagroda Polskiej Sekcji IBBY została nominowana w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Nominację otrzymała „za ciekawy, interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt «Książka w roli głównej», realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmujący trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport”.