


Performerki bezradności, performerki oporu
„Odmowa uczestnictwa” | Rozmowa pierwsza – z Agnieszką Daukszą, autorką eseju Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania, o szerokiej recepcji porażki, oporu i rozczarowania wspólnotą.



Kowen
Łzy mi wpadły do ucha, jej babka ma różę.
„Pani, nie można zrobić przemocy, bo pani wie, kiedy za dużo” – mówi Sergiej i opuszcza spustowy punkt.



Od dupy strony: Z przyjemnością
Najwięcej przyjemności o tej porze roku dają mi owoce. Wprawdzie truskawki się kończą, ale są już czereśnie, które wczoraj zbierałem w zaroślach za blokiem, i jagody, które w ostatni weekend jadłem prosto z krzaka.



Lato syreny, lato miłości
Rozmowa z autorkami książki Syrenie łuski (Wydawnictwo Czule, Toruń 2025), Natalią RR i Aliną Mielnik – o miłości, afirmacji życia, czerpaniu z niego pełnymi garściami i odzyskiwaniu sprawczości.



Taka robota
Po to, żeby odczarować parę mitów i pokazać, jak rzeczywiście wygląda pisarska robota, zorganizowaliśmy cykl spotkań „Zatrudnienia”. Wzięli w nich udział świetni pisarze i świetne pisarki, ale tym razem mniej opowiadali o swoich książkach, a więcej o tym, jak one powstawały.



Słowo może mieć wielką siłę
Rozmowa z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, pisarką, autorką ponad czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, która w marcu 2025 roku wydała swoją pierwszą książkę dla dorosłych – 12 dni. Patchwork rodzinny.



W domu, czyli w robocie
1 lipca ukonstytuowała się nowa instytucja kultury: Dom Literatury w Gdańsku. Robi się więc literacko coraz poważniej. Instytucjonalniej. Nie zapominajmy jednak, że jest lipiec, czyli lato. Dla niektórych urlop, wakacje, dla innych dzień jak co dzień, dzień pracy. Także dla nas.