Osób zwierzęcych archiwum
Mieszając ręką we wnętrzu, szukałem niewiadomego. I znalazłem – od tego momentu osoby ludzkie zupełnie przestały mnie interesować, stały się dla mnie tłem zwierzęcych opowieści, które chciałem odkryć na nowo. Opowiedzieć je sobie.
Dla Rosjan prawa osób LGBTQIA nie są miarą demokracji
Rozmowa z Izabelą Morską, autorką powieści Trojka, która we wrześniu 2024 roku ukazała się w wydawnictwie Marpress.
Zrodzone w „czarnej dziurze”
Paweł Huelle, rocznik 1957, kończył studia polonistyczne w roku 1981. Jego przeżyciem pokoleniowym, oprócz pierwszej pielgrzymki papieża do ojczyzny, była rewolucja Solidarności oraz kontrrewolucyjna na nią odpowiedź generałów wojska i milicji – jedynej już wówczas ostoi komunistycznej władzy.
Wyszywanki
Przetrwały wojny, rewolucje i przeprowadzki. Przeleżały dziesiątki lat w pudełkach po czekoladkach, w starych albumach, wsunięte w czarne, kartonowe narożniki, wrzucone luzem do pudeł i pudełek. Zdjęcia, listy, dokumenty – skrawki życia moich przodków.
Jestem wyznawczynią poezji
Rozmowa z Urszulą Sikorą, psycholożką w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, autorką tomu Trzynasty miesiąc (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2023), nominowanego do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut – o poezji i o tym, co dookoła.
TOTART
Dziwni koledzy w dość dziwnym stanie
w pewien kwietniowy dzionek prześliczny
postanowili dać na humanie
pokaz liryczno-akrobatyczny.
wyssać wybrać wyłuskać
funkcjonowało w rozpięciu w ścisłym pęku
na zasadzie wykluczeń z każdym poruszeniem
na zasadzie objęć
Wypisy z czasu żałoby
Czasami sięgamy po ważną dla nas lekturę z własnego wyboru, czasami przez przypadek, innym razem z polecenia lub śledząc publikacje danego autora. Zeszyt czasów żałoby Szymona Kamińskiego (Przecław 2023) trafił do mnie po prostu w odpowiednim momencie.
Brzydkie słowo na „p”
Polska przypomina placek wyjęty z nierówno nagrzewającego się piekarnika – ciasto z jednej strony zaczęło się już przypalać, podczas gdy z drugiej wciąż jest surowe.
Śladowisko. Odsłona 4
Wiersze trójmiejskich współczesnych poetek i poetów – punkt wyjścia spotkań performatywnych przy Długiej 35 w ramach cyklu „Śladowisko”.
Momento (sic!) mori
Podejmując temat śmierci – ostatecznej granicy, jednocześnie niepodważalnego konkretu i największej zagadki – należałoby zarezerwować miejsce i siły na niekończący się esej lub zostawić pustą stronę.