Tytuł powieści odnosi się do mitu o pradawnym podziemnym mieście w okolicach Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy, odnalezionym metodą bilokacji w latach 90. XX w. przez ukraińskiego inżyniera – entuzjastę Walentyna Supperta. Bohaterką jest młoda architektka, która studiuje w Łuhańskim Instytucie Organizacji Przestrzennej imienia Chrystyny Ałczewskiej, wschodnioukraińśkiej działaczki oświatowej i społecznej z XIX w. To m.i. nawiązanie do faktu, że do lat 60. przy Długiej 35 mieściły się pracownie Miastoprojektu zajmującego się powojenną odbudową Gdańska. Przygody architektki łączą ukraińskie i światowe dyskusje o architekturze przyszłości z apokaliptycznymi fantazjami o skażonych stepach Ukrainy roku 2050, gdzie nadal toczy się walka dobra ze złem.

Ołeksandr Burłaka urodził się w 1982 roku w Kijowie, w Ukrainie. Ukończył Wydział Architektury Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Inżynierii Lądowej i Architektury w 2005 roku. Jego praktyka artystyczna obejmuje fotografię, badania, instalacje, często zajmuje się architekturę i jej transformację na Ukrainie. Był członkiem Grupy Melnychuk-Burlaka (2007-2011), Grupy Predmetiv (2011-2016) oraz współzałożycielem i członkiem kuratorskiej i aktywistycznej grupy interdyscyplinarnej Khudrada. Jest autorem książek fotograficznych Balcony Chic (2019) i Orthodox Chic (2020), które ukazały się nakładem Wydawnictwa Osnovy.

Zobacz także

Jesteśmy krajem architektów, każdy tu lubi budować własnymi rękoma Jesteśmy krajem architektów, każdy tu lubi budować własnymi rękoma Jesteśmy krajem architektów, każdy tu lubi budować własnymi rękoma
Anna Łazar

Jesteśmy krajem architektów, każdy tu lubi budować własnymi rękoma

Lew na straży Wolnego Słowa Lew na straży Wolnego Słowa Lew na straży Wolnego Słowa
Aleksandra Kozłowska

Lew na straży Wolnego Słowa