Anna Łazar
Kuratorka projektu Wolne Słowo, programu międzynarodowej współpracy artystycznej w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury, autorka tekstów, tłumaczka (między innymi Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki, 2020; Oksana Zabużko, Planeta Piołun, 2022; Ilia Kamiński, Republika Głuchych, 2023), członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytucie Polskim w Kijowie (2008–2014) i w Sankt Petersburgu (2015–2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021–2022).
Teksty
Witaj, Apokalipso!
Rozmowa z Ewą Zarzycką i Jarosławem Futymskim
Ewa Zarzycka – urodziła się w 1953 roku w Szczecinie. Zajmuje się sztuką konceptualną, jest autorką rysunków, instalacji, obiektów wideo. Tworzy performanse mówione, w których słowu towarzyszą przedmioty (mapy, globusy, wykresy, rysunki), a sztuka przenika się z codziennością.
Jarosław Futymski – urodził się w 1987 roku w Ponince w Ukrainie. Zajmuje się poezją, instalacją, sztuką performans, fotografią i grafiką. Jest również kuratorem wystaw zbiorowych.
Błędy poznawcze ludzi Zachodu
Z członkiniami grupy Tanzlaboratorium, Łarysą Wenediktową i Marjaną Matwiejczuk, oraz badaczką tańca Katarzyną Słobodą rozmawia Anna Łazar
Tanzlaboratorium – niezależny kijowski kolektyw badawczo-performatywny. Zajmuje się dekonstrukcją językowych i mentalnych konwencji obecnych w kulturze współczesnej. Metoda ich krytycznej analizy wychodzi z praktyki cielesnej, z tańca i prowadzi do badania przyzwyczajeń percepcyjnych przez praktykę artystyczną. Więcej na stronie grupy. W Gdańsku wystąpili Ołeksandr Lebiediew, Marjana Matwiejczuk, Łarysa Wenediktowa.
Odzyskiwanie przestrzeni
Kultura nie jest ilustracją rzeczywistości. Ma jednak związek z przepływem zbiorowych pragnień i potrzeb. Gdański program Wolne Słowo chce zmienić to, jak postrzegamy wojnę, ale też samych siebie.
W prozie socrealistycznej nic nie mogło być przeciętne…
Z Mariją Tkaczenko rozmawia Anna Łazar
Marija Tkaczenko – pochodząca z Kijowa literaturoznawczyni, badaczka ukraińskiej literatury radzieckiej. W Instytucie Literatury Narodowej Akademii Nauk Ukrainy pisze doktorat poświęcony powieści produkcyjnej.
Jesteśmy krajem architektów, każdy tu lubi budować własnymi rękoma
Z Ołeksandrem Burłaką rozmawia Anna Łazar
Ołeksandr Burłaka – urodził się w 1982 roku w Kijowie w Ukrainie. Ukończył Wydział Architektury Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Inżynierii Lądowej i Architektury w 2005 roku. Jego praktyka artystyczna obejmuje fotografię, badania, instalacje, często dotyczy architektury i jej transformacji w Ukrainie. Był członkiem Grupy Melnyczuk-Burłaka (2007–2011), Grupy Predmetiw (2011–2016) oraz współzałożycielem i członkiem kuratorskiej i aktywistycznej grupy interdyscyplinarnej Chudrada. Jest autorem książek fotograficznych Balcony Chic (2019) i Orthodox Chic (2020), które ukazały się nakładem Wydawnictwa Osnowy.
Musimy podejmować trud odbudowy z niczego
Z Yasią Khomenko rozmawia Anna Łazar
Yasia Khomenko – ukraińska twórczyni modowa. Urodziła się w 1988 roku w Kijowie w Ukrainie. W 2010 roku ukończyła studia na Kijowskim Uniwersytecie Technologii i Projektowania. Pracuje na pograniczu sztuki i mody, badając nowe formy łączenia materiałów i kolorów. Dzięki nowatorskiemu podejściu do upcyklingu wynalazła własną technologię kompresji tekstyliów, która wykracza poza selektywne przerabianie pojedynczych sztuk i pomaga przepracować duże ilości używanych materiałów.
W czasie wojny rośnie potrzeba wspólnych spraw
Z Wołodymyrem Kuzniecowem rozmawia Anna Łazar
Wołodymyr Kuzniecow – ukraiński artysta. Urodził się w 1976 roku w Łucku w Ukrainie. Studiował na wydziale sztuki Lwowskiej Akademii Sztuki. Jest współzałożycielem grupy Priama Linia, kuratorskiej i aktywistycznej grupy interdyscyplinarnej Chudrada, CCCK – Centrum Komunikacji i Kontekstu oraz grupy artystycznej R.E.P. (Rewolutsijnyj Eksperymentalnyj Prostir / Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna). Był i jest nadal zaangażowany w oddolne inicjatywy. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ukrainie i za granicą.