
Filip Szałasek
Literaturoznawca, krytyk muzyczny i dźwiękowy. Publikował między innymi w „Kulturze Popularnej”, „Opcjach”, „Teatrze”, „Glissando”, „Studiach Kulturoznawczych”, „Blizie”, „Fragile” i dla Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Współpracował z „Schulz/Forum”, a obecnie z „Czasem Kultury”. Od 2007 do 2018 roku prowadził bloga Fight!Suzan, poświęconego płytom oraz publicystyce muzycznej. Autor książek Jak pisać o muzyce (Wydawnictwo w Podwórku, Gdańsk 2015) i Nagrania terenowe (Wydawnictwo w Podwórku, Gdańsk 2018). Stypendysta Uniwersytetu Gdańskiego (2012–2018), Miasta Gdańska (2015, 2017, 2018, 2021), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014, 2017). Jeden z czołowych aktywistów dźwiękowych w Polsce według raportu Central European Network for Sonic Ecologies (CENSE Almanac 2021).
Teksty
Szpieg, który muzykował
O nagraniu Krakowskiego manuskryptu Valentina Bakfarka w aranżacji na gitarę klasyczną, o biografii węgierskiego wirtuoza lutni, a także o kulturze gry na tym instrumencie w Europie XVI wieku Filip Szałasek rozmawia z kompozytorem i gitarzystą Petarem Petkovem.
Petar Petkov – gitarzysta, kompozytor, improwizator. W swojej twórczości łączy dwie ścieżki artystycznego doświadczenia: muzyka klasyczna i dronowa. Zainspirowany muzyką współczesnych minimalistów w 2016 roku tworzy solowy projekt ate, w którym bada potencjalną moc prostoty, minimalizmu i powtórzeń. Jako ate nagrał dwie solowe wydawnictwa dla bułgarskiej wytwórni Amek – MCCV (2016) i Secondary Drowning (2018). Równolegle nie przestaje rozwijać zainteresowań muzyką klasyczną. W 2019 wydał solowy album z utworami Luisa de Milán. W 2023 roku – w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – rozpoczął pracę nad nagraniem Krakowskiego manuskryptu lutnisty Valentina (Bálinta) Bakfarka. W muzyce dawnej poszukuje ciekawych zjawisk sonorycznych, interesujących harmonii, a za pomocą technologii przekłada je na współczesny język muzyki dronowej.