Kaszuby w stylu noir. Fotoesej

Fotografia: Adam Majewski
Fotografia: Adam Majewski

W kaszubskim lesie przeważają ciemne miejsca. Mrok sprawia, że człowiek czuje się tam zagubiony, choć wcale nie stracił orientacji w terenie. Panami tego lasu są małe zwierzęta: owady, gryzonie, gady, ledwo dostrzegalne, więc trudne do nazwania. Igrają wśród drzew i runa, jak światło i cień.

Leśny wędrowiec oswaja się ze strachem, ale nie od razu – wcześniej jest podskórny lęk. Kiedy już nada miano położeniu, w jakim się znalazł, dopiero wówczas będzie gotów wytężyć wzrok. Ujrzy wtedy mroczne uniwersum organizmów żywiących się sobą nawzajem, pochłaniających swoje resztki. 

Wiedza to oręż, klucz do pokonania strachu przed leśnymi bytami. Kaszubski las to labirynt powiązań między istotami, gąszcz materii podtrzymywanej przez procesy rozpadu i odnowy. Żywy mechanizm, który nie potrzebuje ani obsługiwania, ani doglądania przez człowieka. 

Wędrówka przez las nie jest bezkarna. Prezentowane tutaj fotografie są na to dowodem. Pobyt wśród drzew domaga się śladu w pamięci, a także w jej cyfrowych reprezentacjach. Dlatego powstał ten cykl fotografii, będący następstwem obcowania z leśnym uniwersum. Zawdzięczam go również żonie, z którą praktykuję leśne wędrówki i smakuję tajemnice świata. 

Gołubie Kaszubskie, 2020–2021, 2024 

Adam Majewski

Adam Majewski

Urodzony 4 stycznia 1979 roku w Gdańsku, gdzie mieszka. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (2003) oraz studiów biznesowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2007 i 2008). Uprawia publicystykę, poezję i fotografię podróżniczą. Trenuje kolarstwo przełajowe. Był rzecznikiem prasowym, szefem wydawnictwa, właścicielem firmy, urzędnikiem od promocji, pracował w firmach doradczych. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia na uczelniach, nie tylko w Trójmieście.

Autor między innymi tomu wiersze (słowo/obraz, Gdańsk 2002) w opracowaniu graficznym prof. Janusza Górskiego (ASP w Gdańsku) i Anny Okońskiej, nagrodzonego w 43. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku”, bibliofilskiego tomu Mapa pustego kontynentu (lit., Gdańsk 2016) oraz zbioru Ameryka. Esej poetycki (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Kraków 2023). Publikował także w „Autografie”, „Blizie”, „Czasie Kultury”, „Czasie Literatury”, „Didaskaliach”, „FA-arcie”, „Frazie”, „Gazecie Wyborczej”, „Ha!arcie”, „Kartkach”, „Kresach”, „Metaforze”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Punkcie po Punkcie”, „Studium”, „Toposie”, „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Tytule”, „Wydawcy”, „Wyspie”, „Zarysie”, ponadto w internetowych czasopismach „Kultura Liberalna”, „Kursywa”, „Obszary Przepisane”, „Popmoderna”, „Rita Baum” i „Stoner Polski”.

Laureat licznych stypendiów twórczych, między innymi Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2014, 2019, 2023). Otrzymał przyznaną po raz pierwszy w kategorii literatury Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2001). Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

udostępnij:

Przeczytaj także:

ZOEpolis / Woda. Esej wizualny ZOEpolis / Woda. Esej wizualny ZOEpolis / Woda. Esej wizualny
ZOE (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

ZOEpolis / Woda. Esej wizualny

Powtórka z patrzenia – wersja kaszubska Powtórka z patrzenia – wersja kaszubska Powtórka z patrzenia – wersja kaszubska
Helena Hejman

Powtórka z patrzenia – wersja kaszubska