Pierwszy z dwunastu

Okolicznościowa karta Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, przed 1948 rokiem (domena publiczna, źródło: Polona)
Okolicznościowa karta Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, przed 1948 rokiem (domena publiczna, źródło: Polona)

Nowy rok powoli się rozpędza. Możemy to sobie kontestować, ale konfrontacji z kalendarzem nie wygramy.

A skoro tak, to po prostu zabieramy się do pracy, nie tracąc energii na walkę, której nie da się wygrać – walkę z czasem. Niespiesznie więc, by nie nabawić się kontuzji po świątecznym zastoju, rozpędzamy się i my. 

Folder z tekstami do kolejnym numerów „Miasta Literatury” jest już bardzo pękaty. Aby nie pękł, gubiąc bezcenną zawartość, niezwłocznie zaczynamy z niego wyciągać dobra i się nimi dzielić. Nie zdradzimy wszystkiego, co zawiera, żeby nie psuć niespodzianek, ale o kilku styczniowych tekstach wspomnimy, by wzmóc lekturowe apetyty.  

Rozpoczynamy od wywiadu z Patrykiem Hardziejem, który przeprowadziła niezawodna Maja Sitkiewicz. Patryk już się u nas pojawiał – a to jako ilustrator, a to jako uczestnik debaty, teraz nadszedł czas, by oddać mu głos, wypytując o polskie znaki graficzne, ich wartość i znaczenie.  

Ponownie na naszych stronach pojawi się Antoni Michnik, tym razem przywołując w swoim tekście postać Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna i jego literacką relację z pobytu w Gdańsku. To z kolei posłuży autorowi za asumpt między innymi do wieloaspektowych rozważań o… praandroidach. Okazuje się, że z tekstem Michnika na pewnych poziomach będzie korespondowała rozmowa Aleksandry Kozłowskiej z Piotrem Czerskim o relacjach literatury i sztucznej inteligencji. 

Wśród wielu perełek rekomendujemy również tekst Marka Golonki o grach pamiętnikarskich. Ten rodzaj twórczości-aktywności to dla nas odkrycie, mamy nadzieję, że i Wam temat przypadnie do gustu. Poza tym spodziewajcie się nowych opowiadań, nieco poezji, kolejnej części książki Zbigniewa Mentzela o autorze Weisera Dawidka. 

udostępnij:

Przeczytaj także:

Znak – historia zamknięta w prostej formie Znak – historia zamknięta w prostej formie Znak – historia zamknięta w prostej formie
Maja Sitkiewicz

Znak – historia zamknięta w prostej formie

<i>Solo journaling</i>, czyli gry pamiętnikarskie <i>Solo journaling</i>, czyli gry pamiętnikarskie <i>Solo journaling</i>, czyli gry pamiętnikarskie
Marek Golonka

Solo journaling, czyli gry pamiętnikarskie

Wbrew regułom (grania) Wbrew regułom (grania) Wbrew regułom (grania)
Antoni Michnik

Wbrew regułom (grania)

Rzut oka na ciało i cień Rzut oka na ciało i cień Rzut oka na ciało i cień
Natalia Soszyńska

Rzut oka na ciało i cień