Czesław Romanowski
Pochodzi z Sejn, w Gdańsku mieszka od ćwierć wieku. Jest dziennikarzem (pisał między innymi do „Dziennika Bałtyckiego”, „Życia na fali”, miesięcznika „Nasze Morze”), autorem haseł do Gedanopedii, współpracuje z klubem Żak, pisząc relacje z tamtejszych koncertów. Bywa poetą. Obecnie pracuje w latarni morskiej w Gdańsku-Nowym Porcie.
Teksty
Mafijne cymelia
Z Dorotą Żuromską, Zuzanną Marciniak, Pawłem Hommą i Grzegorzem Bryszewskim z literackiego kolektywu Mafia Literacka, odpowiedzialnego za zbiory opowiadań Cymelium, tom 1: Opowieści na świąteczne chwile i tom 2: Za czym podążamy, wędrując w nieznane, rozmawia Czesław Romanowski.
Siła i słabość słowa
Z Jurijem Andruchowyczem, ukraińskim pisarzem, poetą, eseistą, muzykiem, rozmawia Czesław Romanowski
Wiersz nie czeka
Z poetą Tadeuszem Dąbrowskim rozmawia Czesław Romanowski
Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor dwumiesięcznika „Topos”. Autor dziewięciu książek poetyckich, w 2022 roku ukazał się tom jego wierszy zebranych pod tytułem To jest fajka (PIW). Publikował między innymi w „Twórczości”, „Odrze”, zagranicznych czasopismach „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”; jego utwory zostały przetłumaczone na trzydzieści języków. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Kościelskich (2009) oraz Nagrody Fundacji Kultury Polskiej, którą otrzymał od Tadeusza Różewicza (2006).
Moja dziwna nisza
Z Joanną Barbarą Bernat, tłumaczką, założycielką wydawnictwa „dziwny pomysł”, rozmawia Czesław Romanowski
Joanna Barbara Bernat – pochodzi z Zabrza, jest absolwentką skandynawistyki i filologii polskiej. Od dziesięciu lat doskonali znajomość języka norweskiego w pracy w wydawnictwie Vigmostad og Bjørke i we współpracy z biurami tłumaczeń – od 2016 roku w ramach własnej działalności gospodarczej. Od 2018 roku wydaje także książki, nie tylko we własnym tłumaczeniu, pod marką „dziwny pomysł”.
Moje skończone zwycięstwa
Z Aleksandrą Majdzińską, laureatką Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego i Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku „Strzała Łuczniczki” za książkę Szalom bonjour Odessa, rozmawia Czesław Romanowski
Aleksandra Majdzińska – pisarka, scenarzystka, tłumaczka, wieloletnia nauczycielka polonijna na Wschodzie. Pochodzi z małej miejscowości Stara Dąbrowa. Za scenariusz do filmu Mleczny brat w reżyserii Vahrama Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Debiutowała w 2019 roku zbiorem Morkut i inne opowiadania (Marpress), nominowanym do Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. W 2023 roku za książkę Szalom bonjour Odessa (Marpress, Gdańsk 2022) otrzymała Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego oraz Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzała Łuczniczki”.
Tworzymy miejsce spotkań
Z Marpresjanami rozmawia Czesław Romanowski
Kim są Marpresjanie? Przedstawiają się tak:
„Jesteśmy załogą wydawnictwa Marpress i kochamy książki. Jest nas trójka: Fabian (redaktor naczelny), Ula (redaktorka prowadząca) i Marta (odpowiedzialna za promocję i sprzedaż). Dbamy o cywilizację czytania, wydając książki, które sami chętnie czytamy. W ich przygotowanie wkładamy całe serce. Jesteśmy wydawnictwem z Gdańska, więc promujemy pomorskich autorów i autorki, lokalną historię, powieści, które dzieją się w naszym regionie. Na szerokie wody wypływamy serią Bałtyk, w której wydajemy literaturę z krajów nadbałtyckich, rzadko obecną w Polsce. Wybieramy świetne tytuły, nieoczywiste miejsca i najlepszych tłumaczy. Jako jedni z pierwszych zaczęliśmy umieszczać imię i nazwisko tłumacza na pierwszej stronie okładki książki oraz na skrzydełku biogramy i fotografie. Co ważne, tłumaczymy książki z języków, w których zostały napisane – nie pośrednio. Literaturą – skracamy dystans”.
Odzyskać święto książki
Z Jolantą i Kazimierzem Świetlikowskimi, założycielami i właścicielami wydawnictw Oficynka i Katedra, rozmawia Czesław Romanowski
Jolanta Pawlik-Świetlikowska – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i wydawczyni. Pracuje na rynku wydawniczym trzydzieści lat. Była prezesem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, a obecnie jest właścicielką Oficynki i współwłaścicielką Wydawnictwa Naukowego Katedra. Jest także autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Kazimierz Świetlikowski – właściciel Wydawnictwa Naukowego Katedra, redaktor naczelny Oficynki, odpowiedzialny za dobór książek i współpracę z autorami i redaktorami.
Zawód: bibliotekarz
Ze Zbigniewem Walczakiem rozmawia Czesław Romanowski
Zbigniew Walczak – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (informacja naukowa i bibliotekoznawstwo) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska). Bibliotekarz, animator kultury. Od 2008 roku kierownik Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Obszar jego zainteresowań to kształtowanie się społeczności Gdańska po drugiej wojnie światowej oraz gdańskie środowisko literackie w tym okresie. Pracuje nad monografią miesięcznika społeczno-kulturalnego „Litery” (1962–1974).
Poezja z bufetem
Z Pawłem Baranowskim rozmawia Czesław Romanowski
Paweł Baranowski – rocznik 1972, poeta i animator kultury. Członek między innymi trójmiejskiej Inicjatywy Poetyckiej „Almanach” i londyńskiej Grupy Literackiej „Polaris”. Inicjator Przystani Poetyckiej „Strych” i współinicjator Przeglądu „Połowy Poetyckie” w Gdyni, członek Stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki – Mleczny Piotr w Gdańsku, gdzie prowadzi pracownię LiterAkcje.
Nasz książkowy mikrokosmos
Z Dorotą Szmit i Stanisławem Daneckim z Wydawnictwa w Podwórku rozmawia Czesław Romanowski
Wydawnictwo w Podwórku – kameralna oficyna z Gdańska. Staż: dziesięć lat. Załoga: dwie osoby. Siedziba: Dolne Miasto i Wrzeszcz. Tryb pracy: zosie samosie wersja turbo (samodzielnie redagują, projektują, promują i dystrybuują swoje produkcje). Urobek: ponad czterdzieści tytułów (kolejne niebawem). Nie lubią telefonów, lubią poszukiwania nowych tematów i autorów. I nadal ekscytuje ich otwieranie paczek z premierowymi egzemplarzami przysłanymi z drukarni.
Lubię bawić się słowami
Z Jarkiem Holdenem rozmawia Czesław Romanowski
Jarek Holden Gojtowski – redaktor prasowy z niemal trzydziestoletnim stażem. Szef kilku redakcji lokalnych („Gazeta Poznańska”, „Wieczór Wybrzeża”). Pracował też w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”. Od siedmiu lat redaktor literacki (sporo recenzji wewnętrznych, kilkadziesiąt zredagowanych rękopisów). Ponadto bloger, recenzent, krytyk literacki. Autor trzech tomów poetyckich: Sztuka obsługi życia (Font, 2019), Mleczna droga (Nasz Głos, 1990), Sen szaleńca (Nasz Głos, 1989).
Niech Gdańsk do nas mówi
Z Natalią Soszyńską z Gdańskiego Klubu Książki rozmawia Czesław Romanowski.
Natalia Soszyńska – mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest creative copywriterką i promotorką czytelnictwa. Prowadzi Gdański Klub Książki i agencję reklamową Wszystkie Litery. Pracuje przy organizacji festiwali literackich (Literacki Sopot 2016–2019, Gdańskie Targi Książki).