Długa 35 to działające w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury nowe miejsce dialogu artystycznego: księgarnia, galeria, kawiarnia, czytelnia, klub literacki z programem spotkań autorskich i wydarzeń festiwalowych, sala koncertowa, miejsce dla kameralnych spektakli i czytań performatywnych.
Historia, idea, egzorcyzm
Blisko rok temu Gdańsk odzyskał mieszczące się pod tym adresem – w samym sercu Głównego Miasta – piękne przestrzenie, przez ponad 60 lat zajmowane najpierw przez Związek Radziecki i jego reprezentantów, a następnie przez Federację Rosyjską.
W kamienicy przy ulicy Długiej 35 powstało miejsce społecznego i artystycznego dialogu, inspirujące do krytycznego myślenia, szukające odpowiedzi i skutecznego remedium na propagandę, systemowe pranie mózgu, wychowanie do obojętności i tresowanie do nienawiści. Miejsce jeszcze w zeszłym roku wypełnione było sowieckim duchem. Próbę „odczynienia” przestrzeni podjęli ukraińscy twórcy, których projekty artystyczne weszły w dialog z zastanym wnętrzem i historią i teraz są jego integralną częścią. Przy Długiej 35 stale można oglądać:
Obiekt dla Długiej 35 Yasi Khomenko (tkanina z używanej odzieży, szyta i łączona techniką autorską)
Abstrakcyjne płótno w dużej skali zostało wykonane z odzieży przeznaczonej na pomoc humanitarną. Artystka interpretuje swój obiekt jako rodzaj kamuflażu, tkanina imituje zastaną architekturę wnętrz.
Tranzyt Wołodymyra Kuzniecowa (malarstwo naścienne, akryl, markery, drapanie)
Fresk Kuzniecowa został poświęcony międzynarodowej sieci wolontariuszy pomagającej Ukrainie w wojnie przeciwko rosyjskim okupantom.
O procesie odzyskiwania przestrzeni Długiej 35 więcej w tekście Anny Łazar.
Teraźniejszość
Od listopada ubiegłego roku przy Długiej 35 prężnie działa również program międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo – tylko w zeszłym roku miejsce to gościło takich twórców jak Alevtyna Kakhidze, Yasia Khomenko, Jarosław Futymski, Maria Peszek i Oksana Czerkaszyna oraz grupy Tanzlaboratorium czy ArtPole. Uczestnicy wydarzeń wzięli udział w performansach poetyckich, tanecznych, licznych dyskusjach i spotkaniach autorskich.
Program bieżących wydarzeń dostępny jest w kalendarium serwisu miastoliteratury.com.
Księgarnia – Tajne Komplety Gdańsk
„Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami”, jak reklamują się Tajne Komplety, ma w ofercie, oprócz odpowiednio dobranej literatury pięknej, eseistyki, tytułów z zakresów sztuk wizualnych, nauk społecznych czy działu obcojęzycznego, również świetnie wydane książki dla dzieci. Nie brakuje tu wyboru literatury o Gdańsku i pozycji lokalnych wydawnictw, a także tytułów w języku ukraińskim. Tajne Komplety Gdańsk jako kameralny dom kultury są otwarte na gdańskie środowiska twórcze i kulturę niezależną, są miejscem wydarzeń, spotkań autorskich, koncertów, dyskusji i warsztatów. Obszerny, starannie wyselekcjonowany księgozbiór, zbudowany zwłaszcza z oferty niszowych wydawnictw, można tu kupować i przeglądać, pijąc świeżo mieloną kawę.