Maja Sitkiewicz
Dziennikarka i redaktorka. Fanka polskiej ilustracji i książek dla dzieci. Zawodowo związana z portalem Ładne Bebe i wydawnictwem Bernardinum. Mieszka w Gdańsku. @instagram
Teksty
Książki best of the best
Rozmowa z Magdaleną Frankowską, komisarką i jurorką konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Polskie Książki”, którego 64. edycja zakończyła się 23 maja 2024 roku wręczeniem twórczyniom i twórcom książek nagród i wyróżnień w sześciu kategoriach, nagrody honorowej oraz Grand Prix.
Magdalena Frankowska – projektantka, artystka wizualna, kuratorka. Współzałożycielka studia projektowo-artystycznego Fontarte, działającego od 2004 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu komunikacji w Instytucie Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Wykładowczyni historii projektowania graficznego na podyplomowych studiach z historii sztuki i współczesnej kultury wizualnej w Instytucie Sztuki PAN. Współautorka (wraz z Arturem Frankowskim) monografii Henryka Berlewiego, prekursora typografii funkcjonalnej (Berlewi, Czysty Warsztat, Gdańsk 2009). Kuratorka między innymi cyklu wystaw nowoczesnego projektowania graficznego: Eye on Poland w Chinach, Japonii, Korei Południowej i Brazylii (2010–2017) oraz Enfant terrible. La nouvelle affiche polonaise w Brukseli (2013) i Cartel PL w Boliwii (2013). Komisarka konkursu PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki (od 2022), członkini zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (od 2023).
20 pytań do… Anity Wasik
Anita Wasik – adiunktka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi pracownie Projektowania dla Kultury i Propedeutyki Projektowania Książki. Projektantka graficzna specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Tworzy identyfikacje wizualne, projekty wystawiennicze, a także projekty książek i katalogów. Jej publikacje wielokrotnie zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursie Najpiękniejsza Polska Książka, a jej projekty okołowystawiennicze były nagradzane między innymi w konkursach Polish Graphic Design Award, Projekt Roku, Sybilla czy Muzeum Widzialne.
Projektowała dla takich instytucji jak: Goyki 3 Art Inkubator, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Instytut Kultury Miejskiej, Teatr Wybrzeże, Muzeum Gdańska, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Instytut Pileckiego, Akademickie Centrum Designu czy Uniwersytet Gdański. W wolnym czasie zajmuje się tkactwem.
www.instagram.com/anitawasik
20 pytań do… Ani Witkowskiej
Ania Witkowska – artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy. Profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku komunikacja wizualna i UX oraz kuratorstwo i realizacja wystaw. Aktualnie wspomaga również Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Ukończyła gdańską Akademię Sztuk Pięknych na kierunku grafiki i malarstwa. W swojej praktyce nie podlega jednej prostej definicji. Najczęściej czerpie z otaczającej ją rzeczywistości, używając narzędzi krytycznych, wpisuje się w nurt nowego dokumentalizmu. Jej prace znajdują się w kolekcjach Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, NOMUS-u (Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku), Muzeum Dolnośląskiego oraz u kolekcjonerów prywatnych. Równolegle do twórczości artystycznej pracuje także na polu graficznym. Zaprojektowała kilkadziesiąt monografii artystycznych. Jest autorką między innymi identyfikacji wizualnej NOMUS-u, katalogu kolekcji oraz serii wydawniczej.
Fontanna Witkowska
20 pytań do… Kamy Schinwelskiej
Kama Schinwelska – projektantka grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krakowie, stypendystka Ministra Kultury. Od 2012 roku razem z Marcinem Gwiazdowskim tworzy duet projektowy Elipsy. Zajmuje się specjalistycznym projektowaniem w obrębie grafiki użytkowej, wystawiennictwa oraz tworzenia wizerunku. Laureatka ważnych nagród i wyróżnień w dziedzinie projektowania (takich jak European Design Awards, Polish Graphic Design Awards, Projekt Roku Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Najpiękniejsza Polska Książka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek). Projektuje przede dla instytucji kultury, między innymi dla Teatru Narodowego w Warszawie, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku czy Muzeum Narodowego w Warszawie. Pochodzi z Tczewa, mieszka w Gdańsku. Mama Stefana i Gustawa.
www.behance.net/elipsy
20 pytań do… Kasi Kubickiej
Kasia Kubicka – projektantka graficzna, większość życia spędziła we Francji, gdzie studiowała w Arts Decoratifs w Strasburgu. W 2005 roku wróciła do Polski na studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Na jej doświadczenie składa się kilka lat pracy w prasie, a także długoletnia współpraca z instytucjami kultury. Jako pasjonatka książek, papieru i fotografii zajmuje się głównie projektowaniem książek i albumów. Dla Centrum Pompidou w Paryżu zaprojektowała katalog wystawy The Pencil of Culture. Aktualnie współpracuje między innymi z Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowym w Gdańsku. Laureatka licznych nagród, w tym POY 2019 (Photography of the Year 2019) w kategorii Photography Book of the Year oraz Najlepszej Książki Roku Grand Press Photo 2019 za projekt Echo Maksymiliana Rigamontiego, a także zdobywczyni brązowego medalu w kategorii Book/People w konkursie TIFA 2022 za projekt To jest rzecz wtórna / Identity Is a Secondary Thing Anny Hartman-Ksycińskiej. Liczne podróże, a także artystyczne doświadczenia polsko-francuskie mają znamienny wpływ na jej sposób patrzenia na świat. Obecnie mieszka i pracuje w Sopocie.
www.kasiakubicka.com
20 pytań do… Ady Pawlikowskiej
Ada Pawlikowska – projektantka książek, nauczycielka akademicka. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku. Wykłada podstawy typografii w Pracowni Liternictwa i Typografii. Aktualnie pełni funkcję kierowniczki Katedry Grafiki Projektowej. Autorka projektu „Second Edition”, polegającego na ponownym wydaniu wybranych książek z XVI–XIX wieku, których druk nie został nigdy wznowiony. W pracy projektowej interesuje się estetyką klasycznego składu typograficznego, poszukuje punktów stycznych w konstrukcji dawnych i współczesnych książek, bada wpływ tradycji na kształt dzisiejszej typografii. Autorka publikacji Vademecum typografa (tom 1: Forma, Gdańsk 2022; tom 2: Funkcja (w przygotowaniu)).
www.ada.pawlikowska.com
20 pytań do… Eurydyki Katy
Eurydyka Kata – absolwentka grafiki i filologii angielskiej, projektantka i wykładowczyni. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Podstaw Projektowania Graficznego, ucząc gramatyki projektowania. Współzałożycielka studia graficznego re:design, gdzie szczególną uwagę poświęca identyfikacjom wizualnym, plakatom, wystawom oraz książkom, których projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Interesują ją między innymi relacja między formą a znaczeniem, semiotyka wizualna, teoria narracji, eksperymenty z dziedziny typografii materialnej (które były też tematem jej pracy doktorskiej), humanizm w projektowaniu, mitologia, tradycyjna ilustracja. Mama dwóch synów, miłośniczka drzew i paprotek; czyta za dużo fantasy i ogląda za dużo seriali o latach sześćdziesiątych.
www.redesignstudio.pl
20 pytań do… Mimi Wasilewskiej
Mimi Wasilewska – graficzka specjalizująca się w projektowaniu wydawniczym. Absolwentka filologii polskiej o specjalności edytorskiej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Składa książki, opracowuje layouty, tworzy okładki. Zaprojektowała publikacje dla takich wydawnictw jak ArtRage, Instytut Literatury, Książkowe Klimaty, Państwowy Instytut Wydawniczy czy Warstwy. W 2021 roku została nominowana do Nagrody Edytorskiej „Pióro Fredry” za opracowanie graficzne Jak się tworzy powieść Miguela de Unamuny (PIW, Warszawa 2021). W 2023 otrzymała nominację w konkursie Projekt Roku Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) w kategorii forma za Dziennik filozoficzny Constantina Noiki (PIW, Warszawa 2022). Mieszka w Gdyni.
www.mimiwasilewska.myportfolio.com
Praca z książką to mój żywioł
Z Elżbietą Pałasz rozmawia Maja Sitkiewicz
Elżbieta Pałasz – pisarka, redaktorka, założycielka Fundacji Strony. Pochodzi z Bytowa na Kaszubach, skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, mieszka w Gdańsku. Interesuje ją wszystko, co jest związane z książką. Pierwszy wiersz napisała w wieku dziesięciu lat i do dziś wierzy w siłę poezji. Jest autorką książek dla dzieci i dla dorosłych, między innymi: Oj, ten Wojtuś (Oficyna JP2.pl, Gdańsk 2005), Trzy, dwa, raz, Günter Grass (Oficyna Gdańska, Gdańsk 2015), Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody (Adamada, Gdańsk 2019), Jak zwyciężać mamy? Wielkie i małe bitwy Polaków (GWO, Gdańsk 2019) i najnowszej Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka (Dwie Siostry, Warszawa 2023), a także współautorką książki Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim (wraz z Januszem Górskim, Więź, Warszawa 2021).
Mam w sobie wrażliwość na głupoty
Z Hanną Kmieć rozmawia Maja Sitkiewicz
Hanna Kmieć – ilustratorka, projektantka, połówka duetu graficznego studio.kmicic, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy plakaty oraz ilustracje do książek i magazynów. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2017 za ilustracje do Drugiej sąsiedzkiej książki kucharskiej. Jej nazwisko znalazło się w książce Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja, pokazującej najciekawszych współczesnych polskich grafików. Prace Hanny Kmieć są pełne uroku i abstrakcyjnego humoru. Ona sama zaraża uśmiechem, nie zarywa nocy, a w wolnym czasie szydełkuje.
Pudełko z dziecięcymi skarbami
Z Marią Dek-Lewandowską rozmawia Maja Sitkiewicz
Maria Dek-Lewandowska – ilustratorka i autorka książek dla dzieci, absolwentka University of the Arts London i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Finalistka Illustrators Exhibition Bologna Children’s Book Fair 2023, najważniejszych targów książki dziecięcej na świecie. Jej Czary na Białym (Warstwy, 2016) i Przeplatalińscy (Dwie Siostry, 2019) zdobyły wyróżnienie graficzne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Ilustracje Marii są jak pudełko z dziecięcymi skarbami, będące zapisem małych i wielkich przygód. Ona sama uwielbia Gdańsk, morze, naturę i szwendanie się bez celu. Przebywanie w lesie jest dla niej fundamentalnym warunkiem twórczości.
Ilustratorki rosną w siłę
Z Joanną Czaplewską rozmawia Maja Sitkiewicz
Joanna Czaplewska – ilustratorka i projektantka graficzna, a także wykładowczyni na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę Elżbiety Pałasz Trzy, dwa, raz, Günter Grass (Oficyna Gdańska), która otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2016). Gdynianka z urodzenia i wyboru. Dumna matka ponad czterdziestu roślin doniczkowych. Niestrudzona zbieraczka książek, szczególnie tych z obrazkami.