Janion Maria

Ilustracja: Bartek Brosz
Ilustracja: Bartek Brosz

Miała w Gdańsku Janion Maria
wyjątkowe seminaria

gdzie studenci i słuchacze
wciąż szukali nowych znaczeń

łamiąc przy tym stare ramy
w tekstach niby dobrze znanych

ulubiona tematyka?
świat oczami romantyka

z jej wykładów (i dygresji)
wziął początek cykl Transgresji

czyli takie fiki-miki
światowej humanistyki

opisano w nim jak leci:
galerników, maski, dzieci

to odmieńców, to osoby
(i to na różne sposoby)

a dziś publikacje owe
są uznane za kultowe

zaś studentów dawnych spory
tłumek – to dziś profesory

 

 

Od redakcji: Więcej informacji o związkach Marii Janion z Gdańskiem i tutejszymi uczelniami czytelnicy i czytelniczki znajdą w Gedanopedii. Poszukującym lektury polecamy katalog wydawnictwa słowo/obraz terytoria, w którym – oprócz wydanej z okazji jubileuszu 80. urodzin Księgi Janion – można znaleźć między innymi książki Wampir. Biografia symboliczna, Gorączka romantyczna, Romantyzm i historia czy Romantyzm i egzystencja.

O kupieniu gdzieś publikowanych przez Wydawnictwo Morskie kolejnych tomach Transgresji: Galernicy wrażliwości (1981; wybór, opracowanie i redakcja Maria Janion, Stanisław Rosiek), Odmieńcy (1982; M. Janion, Zbigniew Majchrowski), Osoby (1984; Maria Janion, Stanisław Rosiek), Maski, t. 1–2 (1986; Maria Janion, Stanisław Rosiek) oraz Dzieci, t. 1–2 (1988; Maria Janion, Stefan Chwin) można jedynie pomarzyć. Ale zawsze można poszukać w jednej z gdańskich bibliotek.

Michał Piotrowski

Michał Piotrowski

Dawniej był poetą, ale dekady pracy w instytucjach samorządowych sprawiły, że obecnie jego ulubioną formą literacką jest „komunikat prasowy”. Najbardziej ekstrawertyczny introwertyk w regionie. Często myśli o śmierci i przemijaniu, więc wolny czas najchętniej spędza, eksplorując miejsca opuszczone i popadające w ruinę.

udostępnij: