Sieci pełne wierszy…

Laureatki oraz uczestniczki, uczestnicy i jury XXI Przeglądu „Połowy Poetyckie”
Laureatki oraz uczestniczki, uczestnicy i jury XXI Przeglądu „Połowy Poetyckie”

…czyli XXI Przegląd „Połowy Poetyckie”

 

W sobotę 10 grudnia 2022 roku w Cafe „Strych”, mieszczącej się w Przystani Poetyckiej „Strych” w Gdyni, na okoliczność spotkania autorskiego wprowadziliśmy ruch bezwizowy. Wymusiła to konieczność przekroczenia granicy i poznania Kraju Oka.

Kraj Oka to debiutancki tom wierszy młodej poetki Moniki Maciasz. Legiony liter, nie z ziemi włoskiej, lecz z wnętrza, poprzez percepcję i proces twórczy dotarły do owej krainy, do ojczyzny pełnej metafor i symboliki. Zbiór ten, jak opublikowana konstytucja, zgromadził paragrafy wierszy, które zamysłem liter stanowią, recenzują, opisują zjawiska, wrażenia, wspomnienia; wszystkie, które autorka objęła wzrokiem, zmieściła w rękach, które – jak pisze – „są przestrzenią”.

Po czytaniu wierszy i rozmowach o książce i wokół książki nastąpiła krótka przerwa na podpisywanie książek i tête-à-tête z autorką. Wkrótce po tym bohaterka przeistoczyła się w przewodniczącą jury, której towarzyszyli jako sędziowie liniowi, a jednocześnie poławiacze narybku i pereł: Wojciech Boros i Paweł Baranowski. Z blisko dwudziestu uczestniczących w konkursie wierszy wyłowiono cztery i ogłoszono werdykt. Przyznano dwa wyróżnienia i dwie nagrody. Wyróżnienia otrzymały: Karolina Krzelowska i Adelina Samson, drugą nagrodę otrzymała Ula Sikora, a pierwszą – Małgorzata Osowiecka. Równolegle, podczas konkursu, również publiczność podejmowała decyzje i na koniec, po zebraniu głosów, demokratycznie wytypowała do nagrody publiczności wiersz autorstwa Amelii Pietruchy. Poza tradycyjnymi przystaniowymi konserwami rybnymi i najnowszym numerem kwartalnika „Bliza” w tym roku nagrodą główną dla laureatek będzie wernisaż poetycki, złożony ze spotkania autorskiego i artystycznej ekspozycji poezji w pracowni „LiterAkcje” w Przestrzeni Sztuki WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku.

Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyła odsłona artbooka upamiętniającego dwadzieścia lat działań Przystani Poetyckiej „Strych”. Publikacja zawiera zdjęcia i wspomnienia uczestników wielu strysznych spotkań. Prezentację wydawnictwa będziemy kontynuować już przy następnej okazji, czyli podczas spotkania połączonego ze świętowaniem dwudziestych drugich urodzin Przystani Poetyckiej „Strych” – w styczniu 2023 roku.

Tegoroczny przegląd był skromniejszy niż zazwyczaj i adekwatnie do aktualnej sytuacji ekonomicznej odzwierciedlał kryzys budżetów, inflację i spadek podaży ze strony mecenasów. Niemniej nie poddajemy się i mamy nadzieję na obfitszy kolejny rok: na powrót do pełnej formuły przeglądu, z drugim konkursem korespondencyjnym na zestaw wierszy, koncertem oraz warsztatem poetyckim włącznie.

Raz jeszcze gratulujemy tegorocznym laureatkom i dziękujemy wszystkim za obecność oraz zapraszamy na kolejne spotkanie – już w Nowym Roku!

Przystań Poetycka „Strych” działa od 2001 roku, realizując spotkania autorskie, konkursy poetyckie i Przegląd „Połowy Poetyckie”.

Integruje młode i starsze pokolenia miłośników poezji i literatury. Gości autorki i autorów zarówno przed debiutem, debiutujących i z dorobkiem, z Pomorza, kraju i z zagranicy. Poprzez spotkania, czytanie, rozmowy Przystań jest miejscem, które wspiera rozwój młodych i początkujących, stwarza okazję do doskonalenia warsztatu, promocji książek, zdobycia ciekawych znajomości, przyjaźni, ba – nawet miłości! Podczas każdego spotkania, w tzw. akcji „Dorzuć do pieca”, każda chętna osoba może zaprezentować fragment swojej twórczości. Przystań, jak na portowe miasto przystało, stanowi istotną część jego infrastruktury, pełniąc funkcję nabrzeża poetyckiego, przy którym przeładowuje się tony metafor i znaczące kubatury treści. Przystani patronuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich o. Gdańsk oraz kwartalnik artystyczny „Bliza”. Spotkania niestrudzenie od lat prowadzi zgrany duet: Wojciech Boros i Paweł Baranowski.

Chcesz być na fali, w sieci? Polub profil na FB: Przystań Poetycka „Strych”.

Paweł Baranowski

Paweł Baranowski

Urodzony w 1972. Pisze / animuje / publikuje / wydaje / eksponuje / wiceprezesuje gdańskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Działał w Inicjatywie Poetyckiej „Almanach” w Trójmieście / w Grupie Literackiej „Polaris” w Londynie. Inicjator Przystani Poetyckiej „Strych” / współinicjator Przeglądu „Połowy Poetyckie” w Gdyni / majster w pracowni „LiterAkcje” w Przestrzeń Sztuki WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku / cdn.

udostępnij: