Marek Górlikowski
Reporter, redaktor (ur. 1968), przez 25 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, obecnie freelancer. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo śledcze, wywiad i publicystyka. Laureat Nagrody im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskiej książki poświęconej historii nauki za biografię Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój (2018), nominowaną również do finałów Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz i Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. W czerwcu 2021 w wydawnictwie Znak ukazała się książka Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie, w portalu lubimyczytac.pl nominowana do tytułu najlepszej książki roku 2021.
Teksty
Aż nadeszło rytualne: Are you from?
Błysk oka, słowa szybkie jak cięcie noża mogą się stać opowieścią, która siedzi w tobie uporczywie, boli, jak dziwnie długo gojąca się rana. Mam tak po pewnym spotkaniu sprzed dwóch miesięcy w japońskiej restauracji w Amsterdamie.
Gdańskie widmo
Kiedy mijam dwustuletnie kamienice Amsterdamu albo wspaniałości architektury Nowej Szkoły Amsterdamskiej, prócz podziwu majaczy gdzieś uczucie zazdrości, że tutaj, choć i to miasto dotknęła wojna, kamienice naprawdę są stare, a nie sztuczne – jak w Warszawie czy w Gdańsku. Ruiny nigdy tu nie straszyły przez kilkadziesiąt lat jak na Wyspie Spichrzów, nie dymiły kikuty aż tylu domów jak w świeżo zburzonym Mariupolu.
Żeby wciągało
To się zdarzyło podczas jednego z lockdownów, gdy miasto znowu było nieczynne. Pustą ulicą tylko czasem przemknął ktoś zamaskowany, ktoś inny niedorzecznie się gapił w szybę od dawna zamkniętego sklepu. Dobre dni dla mizantropa.