A gdyby tak stworzyć państwo… miasto… kapsułę ratunkową! Co, gdyby w tej przestrzeni zaczęły obowiązywać zupełnie inne nowe prawa i przyzwyczajenia? Gdyby np. współcześni poeci stali się celebrytami, uduchowione programy przejęłyby cały telewizyjny PrimeTime, a od „złotych przycisków” YouTube profesorom humanistycznych uczelni urywały się półki?
Czy można znaleźć panaceum na współczesne lęki i coraz większe rozstrojenie psychiczne? Śladowisko to zabawa w poszukiwanie. Jest bardzo serio i przez to może bawić. Jest bardzo z przymrużeniem oka i dlatego może przerażać. Zapraszamy do uczestniczenia w wydarzeniu i odnalezieniu… śladu, odpowiedzi, pytania, błysku, oddechu…
„Spotkania performatywne” przy Długiej 35 w Gdańsku to próba znalezienia nowego formatu prezentacji literackiej.
Lektura prywatna pozostaje najbardziej oswojoną konwencją spotkania z zapisaną opowieścią, ale to publiczna prezentacja tekstu tworzy sytuację społeczną, która pozwala doświadczyć go inaczej. Charakter tej odmienności trudno zdefiniować. Stąpamy po granicy tego, co prywatne, i tego, co wspólne.
Materiał do naszych spotkań wybieramy przekornie. Tym razem sięgamy po poezję, a punktem wyjścia czytania będą wiersze trójmiejskich współczesnych poetów i poetek.
Reżyseria i dramaturgia: Mariusz Babicki
Wybór tekstów poetyckich: Wojciech Boros
Autorki/autorzy tekstów poetyckich: Baranowski, Borkowicz, Boros, Bronakowski, Dąbrowska, Dąbrowski, Galus, Kędys, Kotłowski, Kwiatkowska, Lange, Maciasz, Majewski, Makowski, Marczak, Milewska, Nowaczewski, Oryl, Osowiecka-Szczygieł, Pelowska, Piórkowska, Pitra, Sikora, Skonieczny, Wieser, Więcek, Wrona
Muzyka: Michał Wandzilak
Scenografia/kostiumy: Monika Ostrowska
Wizualizacje: Łukasz Boros
Aktorzy:
Dorota Androsz
Aleksandra Szurgot
Jan Sielicki
Julia Iwaniuk
Kinga Olszańska
Łukasz Kamiński
Live act:
Yana Kyrylenko