„Zwrot ludowy” otworzył naszą debatę publiczną na historię „przemilczanej większości”, historię klas ludowych, niemieszczących się w opowieści o przeszłości widzianej z punktu widzenia politycznych, majątkowych czy intelektualnych elit. Czy jednak „historia ludowa” musi być historią większościową? W jaki sposób mogą odnaleźć się w niej głosy mniejszości?
Jak pisać historię ludową kobiet? Gdzie mieszczą się w niej Ślązacy, Kaszubi, Białorusini, żydowski proletariat z okresu międzywojennego czy współcześni migranci z globalnego Południa coraz częściej przybywający w poszukiwaniu pracy do polskich miast? Czy historia ludowa to historia narodowa, czy wielokulturowa? Czy można ja squeerować ?
Zastanowimy się nad tymi zagadnieniami wspólnie z dr Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w trakcie II wojny światowej”, Anetą Prymaką-Oniszk, reporterką, autorką książki o białoruskiej mniejszości w Polsce „Kamienie musiały polecieć”, oraz z prof. Tomaszem Wiśliczem historykiem i metodologiem historii z Instytutu Historii UW, zajmującym się między innymi badaniem religijności polskiej wsi w okresie nowożytnym.
Rozmowę poprowadzi Jakub Majmurek.