Premiera książki „Pisać może dziś każdy” z udziałem autorów i autorek: Agnieszki Budnik, Grzegorza Jankowicza, Alicji Palęckiej i Michała Sowińskiego.
W ramach badania postawione zostały trzy pytania badawcze: o kondycję gdańskich osób autorskich, o ich habitus oraz o rolę lokalnych i ogólnopolskich instytucji w ich kształtowaniu. Pytając o kondycję pisarek i pisarzy z Gdańska, koncentrowaliśmy się zarówno na aspekcie materialnym (ogólne warunki bytowe, finanse, źródła utrzymania i poziom życia), jak i symbolicznym (widoczność, rozpoznawalność i zakorzenienie aktorki/aktora w polu literackim, zarówno w relacji z innymi osobami autorskimi, instytucjami i z publicznością czytelniczą).
Badanie analizuje wspólne i rozłączne cechy gdańskich pisarek i pisarzy. Opisując habitus tej konkretnej grupy, chcieliśmy sprawdzić, jakie są dominujące strategie funkcjonowania w polu literatury, jakie jej przedstawicielki i przedstawiciele mają poglądy na literaturę, twórczość i – ogólnie – życie literackie, jaką rolę w ich pisarstwie odgrywa samo miasto, jakie są ich doświadczenia związane ze współpracą z instytucjami miejskimi, a wreszcie to – czy istnieje gdańskie środowisko literackie.
Do badania wybraliśmy osoby piszące i publikujące utwory literackie oraz prowadzące aktywną działalność w polu literackim. Wśród badanych znaleźli się poeci, prozaiczki, autorzy non-fiction (w tym reportażystki, biografowie oraz eseistki), autorki książek dla dzieci i młodzieży. Część badanych uprawia twórczość wielogatunkową. Osoby zaproszone do rozmów dysponują różnym doświadczeniem i zajmują odmienne pozycje w polu literackim (od głównego nurtu po obszary peryferyjne), a także reprezentują osobne środowiska literackie.
W badaniu wzięło udział dwadzieścia pięć osób. Udział w nim był poufny, dlatego wypowiedzi osób uczestniczących przytaczane są anonimowo.