6 marca porozmawiamy z Sylwią Chutnik oraz Katarzyną Okrasko o różnych obliczach gniewu i wyrównywania rachunków ze światem. O krzywdzie doświadczanej na wielu poziomach. O aktywizmie i literackim języku reakcji mogącym być aktem zemsty. O życiu na własnych zasadach i wydobywaniu głosów niewidzialnych i niesłyszalnych.
Pretekstem do rozmowy będą najnowsza książka Sylwii Chutnik „Dintojra” oraz głośny debiut meksykańskiej pisarki – Dahlii de la Cerdy „Wściekłe suki” – brawurowo przetłumaczony na język polski przez Katarzynę Okrasko. Rozmowę poprowadzi Paulina Małochleb.
Obie książki to opowiadania rozpisane głównie na kobiece głosy. Tytułowa „Dintojra”, czyli zemsta to u Chutnik porachunki ze sobą i światem, chęć dokonania zemsty na nieudanym życiu. Nieprzystosowanie, strata, wadzenie się z losem i porażką, subtelniejsze języki i walka wewnętrzna.
„Wściekłe suki” de la Cerdy, jak pisze Tomasz Pindel, są natomiast „czymś w rodzaju »kieszonkowego atlasu kobiet«, tyle że ze świata, w którym konflikty są dużo bardziej dramatyczne i skrajne niż u nas”, osadzone w meksykańskiej rzeczywistości pełnej trudnej do wyobrażenia patriarchalnej przemocy wobec kobiet.