Urszula Obara
Czytelniczka i redaktorka, w obu dziedzinach szczególnie oddana prozie feministycznej. Mieszkanka wielu miast, z których tylko Gdańsk podbił jej serce.
Teksty
Jedyna taka gdańszczanka
Pazyfae, grecka bogini obrana przez Stanisławę Przybyszewską za patronkę powieści, realizowała swoje popędy wbrew prawu boskiemu i naturalnemu. Była żoną Minosa, lecz zapragnęła świętego byka zesłanego przez Posejdona. Dzięki wyrzeźbionej przez Dedala krowie, w której się ukryła, doszło do erotycznego spełnienia, a w jego efekcie urodził się Minotaur. Przywołanie postaci Pazyfae w tytule to jednoznaczna wskazówka dla czytelników, że po opowiadanej historii nie należy spodziewać się utartych schematów i zachowawczych tez. Jest to również postać na miarę epoki modernizmu oraz zmian obyczajowych i społecznych, które zaszły wówczas w całym zachodnim świecie.
Jeszcze jeden kostium patriarchatu
Recenzja książki Williama Marxa Nienawiść do literatury, Wydawnictwo UŁ – słowo/obraz terytoria, Gdańsk–Łódź 2023.
Kaszubski taniec na Titanicu
O reportażu Welewetka. Jak znikają Kaszuby Stasi Budzisz (Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2023)
Syndrom odrzański
O Odrzanii. Podróży po Ziemiach Odzyskanych Zbigniewa Rokity (Znak Literanova, Kraków 2023).
Na Ziemiach Odzyskanych – terenach, które po drugiej wojnie światowej odebrano Niemcom i przekazano Polsce pod czujnym okiem ZSRR – wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi, choć od zakończenia procesu ich powojennego wysiedlania i zasiedlania minęło już ponad siedemdziesiąt lat. Zbigniew Rokita wyruszył w podróż po tej krainie – przede wszystkim po to, aby sprawdzić, czy ona na pewno istnieje. I tak otrzymaliśmy knajpiany (według autora) lub włóczęgowski (według wydawnictwa) poemat reporterski.