Podczas spotkania przyjrzymy się etosowi i praktyce długoletniej działalności wzmacniającej w Polsce obecność literatur naszych sąsiadów i sąsiadek. Co nimi motywowało, gdzie zaczynali, z czym się stykali, co zmienili. Warsztaty Kultury- Aleksandra Zińczuk, Kolegium Europy Wschodniej – Laurynas Vaičiūnas, Pogranicze – Małgorzata Czyżewska. Prowadzenie Szymon Kloska.
Goście:
Aleksandra Zińczuk – publicystka, działaczka społeczna, menedżerka kultury, poetka, eseistka. niezależna badaczka wschodnioeuropejskiego dziedzictwa kulturowego pogranicza, inicjatorka projektów badawczych, akcji upamiętniających i społecznych w tym zakresie. Historyczka literatury, redaktor naczelna czasopisma internetowego Kultura Enter i redaktor prowadząca serii wydawniczych w Warsztatach Kultury w Lublinie. Pochodzi z Włodawy, mieszka i pracuje w Lublinie.
Laurynas Vaičiūnas – wiceprezes i dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Dba o Zamek na wodzie w Wojnowicach. Animator kultury. Promuje literaturę Europy Wschodniej w Polsce. Absolwent University of Bath i University College London. Pochodzi z Litwy
oraz via zoom
Małgorzata Sporek-Czyżewska – animatorka kultury, reżyserka teatralna i wydawczyni. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała też teatrologię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1981-83 była członkiem teatru
„Gardzienice”. Współtwórczyni „Pogranicza”, obecnie jest dyrektorką Fundacji Pogranicze. Prowadzi program wydawniczy Oficyny Pogranicze oraz programy artystyczno-edukacyjne, w tym m.in. „Silva Rerum”, „Lektorium Sejneńskie”, „Trakt Krasnogrudzki”, wraz z partnerami z Litwy współtworzy „Polsko-Litewski Sejmik Literacki”. Od momentu otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w 2011 roku wciela w życie koncepcje ośrodka praktyk międzykulturowych skierowanych na współpracę z mieszkańcami wielokulturowych miast i regionów w świecie.